Романија е позната меѓународно по легендата за Дракула, Трансилванија и Надија Команеци, нејзината помалку позната кујна е нешто што вреди да се истражува. Традиционалните романски рецепти собираат мешавина од состојки и се под големо влијание на балканската, турската, српската, германската и унгарската кујна. Поради ова збогатено искуство, романската храна е разновидна, пополнета и многу солена. […]

1. Ксамил Ксамил се наоѓа во јужниот дел на Албанија и е на листата  на најубавите плажи во Европа. Има неколку плажи, Бора Бора, Лори, градската плажа и сите овие плажи се со бел песок и поглед на прекрасното тиркизно јонско море. Плажите се опремени со кафе барови, спортски активности на вода што може да […]

Нашиот тим 2020 година ја дочека со многу ентузијазам, големи планови за нови дестинации, нови авантури и нови предизвици. Ја започнавме на повеќе дестинации Букурешт, Истанбул, Будва, Белград и Софија.За жал од сите планови остана само предизвикот, како да се преживее оваа тешка година. Во март се затворија границите, ние останавме да работиме незнаејќи што […]

Франција е на врвот на листата на најпосетувани земји, од Париз, до Стразбур, Колмар и се до морските вински атрактивни предели. Оваа земја е позната по виното, љубовта, модата, живописн предели и атракции и како таква е земја од соништата. Филмови за Франција Франција е многу филмувана и за многу од нас токму тие филмови […]

Постојат различни начини да се инспирираме за патување и веднаш да сакаме да го спакуваме куферот. Еден од тие е дефинитивно е филмот, снимен во далечна и езотична земја, кој ќе ни ја разбуди желбата сега да сме таму. Книгата која ќе ни созаде возбуда, а странската кујна која ќе не смири и чаша вино […]

Согласно моменталната состојба на прогласена пандемија на светско ниво поради брзото ширење на коронавирусот (COVID – 19), туристичката агенција STAFF Travel Agency, за жал донесе одлука за ЦЕЛОСНО ОТКАЖУВАЊЕ на сите туристички аранжмани за претстојните пролетни и летни патувања за лето 2020 година, за сите дестинации надвор од Р.С.Македонија, заклучно до 30-ти септември 2020 година. […]

Со појавата на новиот корона вирус, сите патувања се откажани со цел минимизирање на движењето ширум светот и заштита на здравјето на луѓето. Се надеваме дека ги почитувате препораките за здравјето на Владата и седите дома. За тие што сте носталгични по среќните и забавни мигови од претходното патување, STAFF Travel Agency издвојува 6 работи […]

Во моментов поради новонастанатата ситуација, одложени и откажани се сите патувања со цел да се спречи ширењето на новиот вирус Covid-19. Како дел од мерките, Властите препорачуваат да не се патува и да се остане во својот дом. Па така, додека седиме дома и ги почитуваме мерките и препораките за заштита на нашето и здравјето […]

Согласно новонастанатата ситуација, Властите ширум светот препорачуваат да не се патува и да се остане во својот дом со цел спречување на ширењето на новиот вирус Covid-19. Иако во моментов можеби сте тажни поради откажаните патувања, вонредната состојба и целокупната неизвесност, за сите зависници од патувања, STAFF Travel Agency Ве води на виртуелна тура низ […]

Босанската кујна се рангира како една од најдобрите во Источна Европа со влијанија од Османлиите, Медитеранот и Централна Европа. Јадењата, како босанските цевапи и месото на скара, се омилени за вечера, а буреците вкусни закуски. Еве 10 јадења што мора да се пробаат во Босна. Клепе Ако ви се допаѓа равиоли, ќе го обожавате Klepe. […]

Србите се познати по нивната голема љубов кон храната, а за нив седењето на оброк е едно од најголемите задоволства во животот, за што тие исто така се гордеат со подготовките. Српската кујна не е комплетна, освен ако не се шират аромите на некои од најдобрите традиционални српски јадења. 1. Сарма Сарма е веројатно една […]