Атина за време на Christmas Market

Новогодишните празници во Атина се едни од возбудливите периоди од годината. Се организираат голем број на настани за секоја генерација, кои се одржуваат најчесто на плоштадот Синтагма.  Украсените улици, светлата, разновидните бои и музиката ја создаваат божиќната униката слика на градот и нудат незаборавно искуство на поситителите и секако локалното население. Божиќните пазари се познати и по нивната храна и локални барови кои вредат да се посетат.

 

Искусете ја божиќната магија на локалот Little kook

Сместено во централното соседство на Псири. Ова кафуле исполнето со забава е познато по своите деликатесни десерти и топло чоколадо, но и по своите украси на отворено. И колку што надворешноста е импресивна, толку и внатрешноста ќе ве запрепасти, бидејќи секоја соба во Малиот Кук е дизајнирана по одредена тема инспирирана од најпопуларните бајки.

Noel bar

Лоциран во срцето на Атина, Ноел- Холидеј Бар, е целодневен бар и ресторан каде што секогаш е Божиќ! Со својот впечатлив декор и празнични светла, ова место е волбешно и совршено место за кратки закуски и пијачки.

 

Откријте ја магијата на Атинскиот Божиќ во Божиќната фабрика во Технополис
Божиќната фабрика е основана повеќе од две години и ја донесе магијата на Божиќ во градот Атина, носејќи насмевки на лицата на илјадници посетители.
Овој забавен парк ја отвора својата порта од крајот на ноември до почетокот на јануари и вклучува богата програма на активности, емисии и едукативни работилници, како и рингишпил и божиќен пазар.

 

Божиќно шоу

Секоја година на неколку локации во Атина се одржуваат неколку претстави со божиќна тематика. Националната концертна сала, Мегарон Музикис, во центарот на Атина, е
домаќин на оперски и балетски претстави како што се Оревокршачката, Лебедово езеро итн. Други опции вклучуваат Дизни на мраз во арената Тае-Кван До.


Посета на св.Паул божиќниот базар

Додека сезоната на Големиот пост го означува почетокот на божиќните пазари во Атина, постои еден божиќен базар што не сакате да го пропуштите ако го поминете Божиќ во Атина.Божиќниот базар на Свети Павле е годишен настан кој привлекува илјадници посетители од неговото прво издание во 1953 година. Овде, посетителите ќе можат да си купат новогодишните украси и подароци, играчки, новогодишни честитки, облека накит, но и домашни џемови и мармалади, избор на чај, божиќни колачиња и многу повеќе.

Посетете ја Атина за 8-ми Декември со нас. Погледнете понуда ОВДЕ

Add a Comment

Your email address will not be published.