8МИ ДЕКЕМВРИ АТИНА

Цена

139.00

Траење

4 дена

За патувањето

Атина e главниот град на Грција, познат по многу туристички знаменитости, како Акропол, Сунион, Епидариус итн… но за време на божиќниот пазар Атина е магична. Украсените улици, светлата, разновидните бои и музиката ја создаваат божиќната униката слика на градот и нудат незаборавно искуство на поситителите и секако локалното население.
Кликнете ОВДЕ и видите како изгледа Aтина за време на Christmas Market.
Во продолжение програмата.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 179 евра ПО ЛИЦЕ /11.098мкд

 ЦЕНА: 139 eвра ПО ЛИЦЕ /8.620 мкд до 24.11.2023 (ВАЖИ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА МЕСТАТА)

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Автобуски превоз на наведената релација
 • Сместување во Хотел 3*, во центарот на Атина на база 2 ноќевања со појадок
 • Панорамски разглед со водич
 • Организација на аранжманот и пратител на групата

Не е вклучено:

 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативна посета на Пелопонез (40 €)-не се вклучени влезниците за театарот во Епидариус (12 €) и Микена (12 €)
 • Посета на Сунион со вклучена влезница (35€)
 • Влезница за во Акропол со водич и слушалки (20 еур)
 • Факултативна посета на Божиќен Маркет (5 еур)
 • Пакет факултативи- 90 еур ( Пелопонез, Акропол ,Сунион, Божиќен пазар)
 • Туристичка такса 4 евра по лице се плаќа во автобус
 • Индивидуални трошоци
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативна посета на Пелопонез (40 €)-не се вклучени влезниците за театарот во Епидариус (12 €) и Микена (12 €)
 • Посета на Сунион со вклучена влезница (35€)
 • Влезница за во Акропол со водич и слушалки (20 еур)
 • Факултативна посета на Божиќен Маркет (5 еур)
 • Пакет факултативи- 90 еур ( Пелопонез, Акропол ,Сунион, Божиќен пазар)
 • Туристичка такса 4 евра по лице се плаќа во автобус
 • Индивидуални трошоци

Програма

Состанок на групата во 20.00 часот. Поаѓање за Атина во 20.30 часот.Ноќно возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

Пристигнување во Атина во предпладневните часови. Панорамско разгледување на градот (Плоштадот Омониа, Плоштадот Синтагма каде се наоѓа Парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека, универзитет…) Акропол (Пропилеј, Партенон, Ерџтејон…) што во превод значи град на рид. Старото население поради одбрана бирало земјиште најчесто на ридови со стрмни страни и на таквите места се правеле тврдини во многу делови на светот кој потоа станувале центар на големи градови кој што се развивале. Многубројните освојувачи на Акропол извршиле измени на ова место.

Сместување во хотел. Слободно попладне.

Ноќевање.

Појадок. Факултативна посета на Пелопонез со водич.

Се поминува Коринтскиот канал, кој го соединува Саронскиот залив на Егејското море и Лахејскиот залив на Јонското море од каде се оди до островот Пелопонез.Ќе имате можност да направите преубави фотографии од мостот над самиот канал.

Се посетува и Епидавр или Епидариус – родното место на Асклепии, бог – лечител од митологијата. Тука се наоѓа и најубавиот антички театар со неверојатна акустика.

Се продложува кон Нафплио – првата столица на новата Грчка држава познат и како градот на трите тврдини (средновековната тврдина Palamidi, древната тврдина Akronavplia, отоманската тврдина Bourtzi).

Се посетува златниот град Микена – град на легендарниот цар Агамемнон, откриен од археологот Хајнрих Шлиман воедно претставува најважен археолошки објект во Грција. Ќе ја видите величестевната лавовска порта на влезот од микенската тврдина, руините од дворецот и царските гробници, како и гробницата на Агамемнон…

Вечерта факултативна посета на некој од Божиќните маркети во Атина.

Ноќевање.

После појадокот напуштање на собите и се упатуваме на излет со посета на пристанишното место Пиреја и нејзините Марини. Патувањето продолжува долж Аполоновиот брег до Сунион -нај јужниот ‘рт на Медитеранот од каде се наоѓа Храмот на богот Посејдон.

По завршување на екскурзијата, патот го продолжуваме кон Македонија

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови на 11.12. - Понеделник.

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

07.12-10.12

Локација