ВЕЛИГДЕН ВО БЕЛГРАД

Цена

109.00

Траење

За патувањето

Најголемиот и главниот град на Србија – Белград, носи во себе еден посебен шарм на град кој се има преродено од сопствената пепел. Удобно лоциран на местото каде се вкрстуваат реките Дунав и Сава, овој град лесно ќе се вреже во меморијата и душата на секој патник. Иако целосно и припаѓа на Источна Европа, Белград дише западен воздух, предизвикувајќи го она посебно чувство, создадено во некое од неговите скриени катчиња, исто како кај француските градови. Голем број на туристи веќе ги имаат откриено убавините и богатствата на овој град, кои беа непознати до неодамна. Љубителите на културата тука ќе може да уживаат во архитектурата и музеите, додека вљубениците на лудата забава, неуморно ќе можат да го истражуваат незапирливиот, белградски, ноќен живот.

Белград е на врвот на листата на градови со најдобар ноќен живот. Главниот српски град го зазеде првото место поради богатата понуда на ресторани, барови и клубови на улицата Скадарлија и на дунавските и савските сплавови, но и поради локалното население, кое со својот ентузијазам придонесува за добрата забава.

ПРОМО ЦЕНА ОД 109 ЕВРА ЗА 1/3 И 119 ЕВРА ЗА 1/2

Хотел Србија 3*** сместен е во пријатна населба во градот Белград. Хотелот има 18 ката, а едниот ресторан на хотелот е сместен на 18 от кат од каде што додека појадувате имате можност да го гледате целиот град. Исто така хотелот поседува и ресторан на приземјето каде што ќе имате можност да пробате интернационална храна. Собите се 1/2 и 1/3 и секоја соба има сосптвено купатило. До центарот на градот е одалечен 4-5 километри.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Две ноќевања во хотел (со доручек) во двокреветни или повеќекреветни соби во Белград.
 • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
 • Пратител на групата за времетраење на аранжманот
 • Организација на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 300 денари
 • Туристичка такса од 1.5 евро / 93 денари по ден
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.

Факултативни излети

Крстарење по Сава и Дунав

Запознајте го Белград на поинаков начин. Разглед на Белград од реките Сава и Дунав:  Вливот на Сава во Дунав, Големиот воен остров, Калемегданскиот парк и београдската тврдина, Кулата Небојша. Дорчол, Соборната црква, Београдските мостови на Сава.

ЦЕНА: 25 ЕВРА

Посета на Нови Сад

Разглед на градот: улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква, Петро-варадинската тврдина…

Цена 25 евра

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА
  • Две ноќевања во хотел (со доручек) во двокреветни или повеќекреветни соби во Белград.
  • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
  • Пратител на групата за времетраење на аранжманот
  • Организација на патувањето

Не е вклучено:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА
 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 300 денари
 • Туристичка такса од 1.5 евро / 93 денари по ден
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.
ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА
 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 300 денари
 • Туристичка такса од 1.5 евро / 93 денари по ден
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.

Програма

Состанок на групата во 03:00 на паркингот спроти хотел Holiday INN. Тргнување за Белград во 03:30. Патување во раните утринските часови со попатни паузи. Пристигнување во Белград во утринските часови, сместување во хотел. Следува разглед на Белград со придружба на водич (Булевар Револуција, Собрание, плоштад Никола Пашиќ, Теразиска чешма (хотел Москва), Кнез Михајлова, Калемегдан (Калемегданска тврдина), Скадарлија (Боемски кварт)..По разгледот е предвидено факултативно крстарење по реките Сава и Дунав и запознавање на градот од поинаков агол. Во вечерните часови е предвидено факултативна посета на некоја од Белградските кафани каде ќе го запознаеме надалеку познатиот Белградски ноќен живот. Ноќевање.
Појадок. По појадокот – Факултативен излет до Нови Сад. Разглед на градот: улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква, Петро-варадинската тврдина…во попладневните часови – враќање во Белград. Во вечерните часови можност за факултативна вечера во некоја од Белградските кафани на Скадарлија.Ноќевање.
Појадок. Напуштање на Хотел. Се упатуваме во новоотворениот трговски центар Галерија, кој се наоѓа на новата атракција во градот позната како Београд на води. Слободно време. Во попладневните часови тргнување за Македонија. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Повеќе информации

Датуми

Локација