Сокобања за Водици

Цена

Траење

3 days

За патувањето

Сокобања е туристичко место кое се наоѓа во југоисточна Србија во подножјето на Озрен планина. Самата бања е опкружена од 4 планини – од север планина Ртани на 1560m н.височина, на исток се наоѓа планината Девица, на југ планината Озрен на 1117m н.височина и од запад планината Буковик. Низ Сокобања поминува реката Моравица од која што е и создадено вештачкото Бованско езеро. Заради идеалната умерено-континентална надморска височина од 400m на која се наоѓа, Сокобања е идеална за лекување на хронични болести, астма и сл.
Природни и лековити фактори во Сокобања се термоминералните извори со температура на вода од 28°C (Banjica) до 45,5°C (Park) kako и чистиот воздух. Спортско-рекреативни содржини во Соко Бања се неколкуте базени со термални води, фитнес сали, терени за тенис и фудбал

Цена на аранжманот 149 евра / 9.238мкд

 ЦЕНА 129 ЕВРА/ 7.998 МКД. ДО 20.12.2023 

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • Традиционален коктел за добродојде
 • 2 Полни пансиони (појадок, ручек и вечера) во хотел Бањица 3* https://www.banjica.co.rs/
 • Организиран разглед на Сокобања со локален водич
 • Организирана пешачка тура со локален водич до Лептерија и Сокоград
 • Бесплатно користење на џакузи базенот во хотелот
 • Туристичка такса
 • Организација, реализација и придружник на патувањето

Не е вклучено:

 • Индивидуални трошоци (групна карта за Соко Терме 800динари/ индивидуална карта 1.500динари)
 • Задолжително патничко и здравствено осигурување
 • Индивидуални трошоци (групна карта за Соко Терме 800динари/ индивидуална карта 1.500динари)
 • Задолжително патничко и здравствено осигурување

Програма

Состанок на групата во 05.30час. На паркингот кај хотел Вип. Поаѓање за Соко Бања во 06.00часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со попатни кратки паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Соко Бања околу пладне и сместување во хотел Бањица.Ручек. Краток одмор и освежување од патувањето, по што се заминува на организирана прошетка низ поширокиот центар на Сокобања со локален водич (Милошев конак, турско купатило, црквата Св.Преображение..) Слободно време за индивидуални активности или релаксација во џакузи базенот во хотелот. Вечера.

Ноќевање.

Појадок. После појадокот, заминуваме на пешачки излет до Лептерија и Сокоград (доколку временските услови дозволуваат)

Враќање во хотел. Ручек.

Слободено попладне за одмор или релаксација во џакузито на хотелот или пак индивидуална посета на Велнес и Спа центарот-Соко Терме. Спа центарот располага со три базени (два внатрешни и еден надворешен базен). Базените се со термална минерална вода, со температура од 30 до 36.

Вечера. Ноќевање

Појадок. Напуштање на собите според хотелското правило. Слободно време за индивидуални активности или користење на Спа центарот до 12.30час.

Поаѓање за Македонија во

Појадок. Одјавување од хотел.

Слободно време до 12.00час. и поаѓање за Македонија. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и царински формалности.

Пристигнување во  Скопје во вечерните часови.

13.00час. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во  Скопје во вечерните часови.

 • Деца од 2-9.99год. – 4.350мкд
 • Доплата за еднокреветна соба-40еур

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

19.01-21.01