Нова Година 2024 во Сокобања

Цена

239.00

Траење

3 дена

За патувањето

Сокобања е туристичко место кое се наоѓа во југоисточна Србија во подножјето на Озрен планина. Самата бања е опкружена од 4 планини – од север планина Ртањ на 1560m н.височина, на исток се наоѓа планината Девица, на југ планината Озрен на 1117m н.височина и од запад планината Буковик. Низ Соко Бања поминува реката Моравица од која што е и создадено вештачкото Бованско езеро. Заради идеалната умерено-континентална надморска височина од 400m на која се наоѓа, Сокобања е идеална за лекување на хронични болести, астма и сл.

Природни и лековити фактори во Сокобања се термоминералните извори со температура на вода од 28°C (Banjica) до 45,5°C (Park) kako и чистиот воздух. Спортско-рекреативни содржини во Соко Бања се неколкуте базени со термални води, фитнес сали, терени за тенис и фудбал

Хотелот Бањица се наоѓа во мирниот дел на Соко Бања, во близина на бањскиот парк и атрактивните пешачки стази на почетокот на кањонот на реката Моравица и на 15мин.пешачење до центарот на Сокобања.

Вила Александра 1 и 2 е лоцирана на 100м од центарот на Сокобања и на 400м од х.Бањица. Сите студиа располагаат со сопствен тоалет, кујна, кабловска ТВ, интернет, тераса и централно подно греење

ПРОМО Цена за уплати до 15.11

Хотел Бањица 259 евра (16.060,00 мкд)

Вила Александра 239 евра (14.820мкд)

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • 2 ноќевања со појадок, ручек и вечера
 • (Патниците кој се сместени во Вила Александра 1 или 2, сите оброци и дочекот на Новата Година ќе бидат организирани во х.Бањица) https://www.vilaaleksandra.com/
 • Две свечени вечери на 31.12 и на 01.01, со богато мени со музичка програма, трубачи и лутрија
 • Неограничени домашни алкохолни и безалкохолни пијалоци на 31.12
 • Организирано дружење во центарот на Соко Бања
 • Организација и придружник на патувањето

Не е вклучено:

 • Здравствено и патничко осигурување (200мкд)
 • Индивидуални трошоци (групна влезница за во термалните бањи 800 динари)
 • Здравствено и патничко осигурување (200мкд)
 • Индивидуални трошоци (групна влезница за во термалните бањи 800 динари)

Програма

Состанок на групата на паркингот на ВИП Хотел во 05.30часот. Поаѓање за Сокобања во 06.00часот. Се патува преку Табановце со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

Пристигнување во Сокобања. Сместување во Хотел Бањица / вила Александра 1 или 2, кои се сместени во прекрасна борова шума, на 15мин пешачење до цантарот. Краток одмор, по што заминуваме на организирана прошетка низ поширокиот центар на Сокобања со локален водич (Милошев конак, турско купатило, црквата Св.Преображение..). Враќање во хотел. Ручек. Слободно време за одмор.

Вечерта дочек на Новата Година со забавна музичка програма и богато мени и лутрија.

Ноќевање.

Појадок. Организирано дружење во центарот на Соко бања (Башта отвореног срца).

Враќање во хотел / вила. Ручек.

Слободно време за индивидуални активности или можност за посета на термалните базени во Соко Терме.

Вечерта организирана свечена вечера во хотелот.

Ноќевање.

Појадок. Во 10.00 час одјавување од хотел. Слободно време за индивидуални активности.

Во 12.00час. поаѓање кон Македонија.

Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

31.12-02.01.24

Локација