НОВА ГОДИНА ВО БУДИМПЕШТА

Цена

209.00

Траење

За патувањето

Атмосферата во Будимпешта за време на најлудата вечер во годината е навистина жива. Голем број луѓе се собираат на главните плоштади со цел да ја дочекаат новата година. Кога часовникот ќе покаже полноќ, нивната химна започнува да свири и насекаде се точи шампањ, се прават здравици, луѓето се бакнуваат и потоа уживаат во огнометот. 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 229 / 14.200 мкд

ПРОМО ЦЕНА 209 ДО 10.12.2023    

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Превоз со туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во Хотел 4* Danubius Hungaria (https://www.danubiushotels.com/en/our-hotels-budapest/hotel-hungaria-city-center) во Будимпешта на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Не е вклучено:

 • Задолжителен разглед на Будимпешта со локален водич - 15 €
 • Вечера во ресторан Чарда 35
 • Крстарење со брод по Дунав 20
 • Посета на Сент Андреа 25
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Влезници за музеите и културно - историските споменици
 • Патничко - здравствено осигурување
 • Доплата за 1/1 соба 4.600 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус - 10 ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)- 55
 • Задолжителен разглед на Будимпешта со локален водич - 15 €
 • Вечера во ресторан Чарда 35
 • Крстарење со брод по Дунав 20
 • Посета на Сент Андреа 25
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Влезници за музеите и културно - историските споменици
 • Патничко - здравствено осигурување
 • Доплата за 1/1 соба 4.600 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус - 10 ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)- 55

Програма

Состанок на групата пред хотелот "Holiday Inn" во 15:30 часот. Поаѓање за Будимпешта во 16:00 часот.Се патува преку Србија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Задолжителен панорамски разглед на градот: Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, Парламентот, Црквата „Св. Стефан“, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, црквата „Св. Матејас“, Рибарската тврдина... Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во 17:00 часот факултативно крстарење со брод по Дунав. Вечерта во 22:00 часот дочек на Новата 2024 Година на некој од плоштадите во Будимпешта. Ноќевање.

Појадок. Moжност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање во Будимпешта. Вечерта во 20:00 часот следи факултативна вечера во национален ресторан - традиционална унгарска Чарда, со фолклорна и музичка програма и специјалитети од унгарската кујна. Ноќевање.

Појадок. Одјавување од хотел. Слободно време за прошетка низ центарот на градот или по познатата улица Ваци. Посета на шопинг центар Арена. Тргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Србија, со куси попатни паузи. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови следниот ден.

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

30.12-02.01.24