НОВА ГОДИНА ВО ВИЕНА

Цена

219.00

Траење

3 дена

За патувањето

ВИЕНА – актуелна престолнина на Австрија и некогаш главен град на моќната Австроунгарска Империја.
Денес модерна туристичка метропола на бреговите на убавиот плав Дунав. Градот шармира со убавите Палати на Царскиот Hoffburg и Шенбрунските паркови,како и со богатите уметнички колекции… шопинг и гурманско уживање во многубројните ресторани. Градот во кој живееле и твореле Гете, Фројд, Бетовен, Ајнштајн,Моцарт…

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 239 € / 14.820 мкд

BLACK FRIDAY ЦЕНА : 219 €  ДО 10.12.2023

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во Хотел Мichael 3*** во Виена на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Не е вклучено:

 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН разглед на Виена 15 €
 • Посета на Шенбрун (превоз + влезница+води) 50 €
 • Дунавска Кула (превоз + влезница) – 25 €
 • Влезници во музеите и културно – историските споменици
 • Со доплата за еднокреветна соба 4.500 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус - 10 €
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Патничко-здравствено осигурување – задолжително
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН разглед на Виена 15 €
 • Посета на Шенбрун (превоз + влезница+води) 50 €
 • Дунавска Кула (превоз + влезница) – 25 €
 • Влезници во музеите и културно – историските споменици
 • Со доплата за еднокреветна соба 4.500 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус - 10 €
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Патничко-здравствено осигурување – задолжително

Програма

Состанок на групата на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 12:30 часот. Тргнување кон Виена во 13:00 часот. Се патува преку Србија и Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Пристигнување во претпладневните часови и посета на аутлет шопинг центар Designer Outlet Parndorf. Во попладневните часови сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во вечерните часови организирана прошетка низ центарот на Виена, слободно време за прошетки и уживање во предновогодишната атмосфера низ прекрасните улици на Виена. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање

Појадок. Следи задолжителен панорамски разглед на градот со локален водич: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан, Бург театар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере, Операта, Градското Собрание Ратхаус, Парламентот, Универзитетот. Факултативна посета на Дунавската Кула од каде се пружа прекрасен поглед на Виена. Време предвидено за индивидуални активности и шопинг во центарот на Виена и познатата шопинг улица Mariahilferstrasse. Вечерта околу 21:00 часот организиран трансфер до центарот на Виена и можност за прослава на Новогодишната ноќ на плоштадот Ратхаус. Враќање во хотел во договореното време. Ноќевање.

Појадок. Напуштање на хотел. Факултативна посета со локален водич на дворецот „Шенбрун“ познат како летната резиденција на Хабсбуршката монархија, изграден 1.700 г. Дворецот со околните волшебни градини говори за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Фрањо Јосиф... Враќање во центарот на Виена. Слободно време за индивидулни активности и прошетка во градот. Во попладневните часови заминување кон Скопје.

Пристигање во Скопје во претпладневните часови во Вторник 02.01.2024

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

29.12-02.01.23

Локација