БУДИМПЕШТА ЗА ВЕЛИГДЕН

Цена

Траење

3 дена

За патувањето

Будимпешта– град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината.

Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и Пешта кои формирале еден град, односно Будимпешта. Познат по своите бројни топли природни и вештачки извори кои датираат уште од 1934 година, му ја подарија титулата на “Градот на Бањите“.

Космополитско место на неочекувани, елегантни и фасцинантни предизвици. Иако денес Будимпешта е целосно во духот на Европа во неа се апсорбирани брановите на миграциите на етничките групи. Најпрво се доселиле Унгарците кои навлегле пред околу илјада години. Следни биле Турците, Германците, Словените, Евреите и Ромите, кои создале своја бујна култура која врие и денес.

Градот со душа си има своја пишана историја и еклектичен склоп на раскошна архитектура која се движи од барокот, до нео класичноста и високата уметност, a благодарение на тој раскош голем дел од центарот е прогласен како светско културно наследство.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 189 евра

Промо цена 169 евра до 25.03.2023

Што е вклучено:

Не е вклучено:

Вклучено:
 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел B&B HOTEL Budapest City 3*
 • Посета на трговскиот центар Арена
 • Организација и водство на патувањето

Не е вклучено:

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжителен разглед на градот со локален водич (15 еур)
 • Факултативно крстарење по Дунав со чаша шампањ ( 20 еур)
 • Факултативна посета на Сент Андреа со Естергом и Вишеград (30 еур)
 • Факултативна вечера во национален ресторан (30 еур)
 • Туристичка такса-250мкд по лице (се плаќа во агенција)
 • Патничко и здравствено осигурување 200 мкд
 • Индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба-2.800мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус – 10 еур
 • ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)-60еур

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжителен разглед на градот со локален водич (15 еур)
 • Факултативно крстарење по Дунав со чаша шампањ ( 20 еур)
 • Факултативна посета на Сент Андреа со Естергом и Вишеград (30 еур)
 • Факултативна вечера во национален ресторан (30 еур)
 • Туристичка такса-250мкд по лице (се плаќа во агенција)
 • Патничко и здравствено осигурување 200 мкд
 • Индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба-2.800мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус – 10 еур
 • ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)-60еур

Програма

Состанок на групата пред хотелот “Holiday Inn” во 16.00 часот. Поаѓање за Будимпешта во 16.30 часот. Се патува преку Србија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Панорамско разгледување на градот: Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, Парламентот, Црквата „Св. Стефан“, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата, црквата „Св. Матејас“, Рибарската тврдина… Сместување во хотел.

Вечерта, факултативно крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови.

Ноќевање.

Појадок. Moжност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Попатна посета на базиликата Естергом посветена на Пресвета Богородица и на Светиот Адалберт. Посета на Вишеград.

Враќање во Будимпешта. Слободно време за индивидуални активности.

Вечерта, факултативно вечера во национален ресторан – традиционална унгарска Чарда, со фолклорна и музичка програма и специјалитети од унгарската кујна.

Ноќевање.

Појадок. Индивидуално слободно време за прошетка низ центарот на градот или по познатата улица Ваци. Посета и слободно време за шопинг во трговскиот центар Арена .

Во попладневните часови поаѓање за Македонија. Се патува преку Србија со кратки попатни паузи. Ноќно возење.

Пристигнување во Скопје во утринските часови, на 17.04-Понеделник.

Повеќе информации

Датуми

Апр 13 - Апр 16

Локација