ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

Цена

89.00

Траење

За патувањето

Црна Гора и Будва постануваат популарни туристички дестинации во Европа во последните неколку години. Медитеранската обала, средновековниот дух и мирис на Јадранското море, се перфектни зборови со кои може да се опише овој мал град. Покрај возбудливиот ноќен живот и преубавите плажи, Будва ќе Ве однесе и во незаборавно патување низ историјата: една од најстарите населби на Јадранското море, повеќе од 2500 години стара. Сместена е на мало полуострово, заштитена со еден дел од црните Црногорски планини. Убавите и уредени плажи, ексклузивниот избор на хотели и ресторани, како и богатиот ноќен живот, претставуваат едни од причините поради кои туристите од цел свет доаѓаат во Будва. Сепак, понудата на Будва како туристичка дестинација ја потполнува нејзиниот Стар град, кој е една од најстарите населби на Јадранот. Стариот град се состои од единствена архитектонска и урбанистичка целина, опкружен со средновековни ѕидини, тврдини, кули и порти. Низ тесни улички, мал пазар и плоштади, подредени се кафулиња, бутици, барови, ресторани и галерии.

Покрај посетата на Будва ги посетуваме Дубровник, Котор, Пераст и Тиват. Во продолжение програмата…

 

Редовна цена на аранжманот 109 ЕВРА/6.760 мкд
Промо цена на аранжманот до 30.04.  89 ЕВРА /5.520 мкд

МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ ПРЕКУ IUTE ИЛИ DINERS

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Автобускиот превоз
 • 2 ноќевања во апартмани
 • Организирана прошетка во Будва
 • Туристички придружник за време на целиот престој
 • Посета на Острог

Не е вклучено:

 • Патничко осигурување (се вади во агенција)
 • Туристичка такса 2 евра од лице. Се плаќа задолжително од лице во автобус
 • Факултативен излет до Тиват, Котор и крстарење по Бока Которска 35 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Факултативен излет до Дубровник – 30 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Влезници за културно – историските споменици и локалитети
 • Доплата за еднокреветна соба доколку патувате сам/а- 30 евра *Доколку не сакате да надоместите за еднокреветна соба, тимот на STAFF ве сместува со лице кое веќе има уплатено за аранжманот. Пред да патувате заедно, пожелно е да се запознаете и со ваше одобрение ве сместуваме.
 • Патничко осигурување (се вади во агенција)
 • Туристичка такса 2 евра од лице. Се плаќа задолжително од лице во автобус
 • Факултативен излет до Тиват, Котор и крстарење по Бока Которска 35 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Факултативен излет до Дубровник – 30 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Влезници за културно – историските споменици и локалитети
 • Доплата за еднокреветна соба доколку патувате сам/а- 30 евра *Доколку не сакате да надоместите за еднокреветна соба, тимот на STAFF ве сместува со лице кое веќе има уплатено за аранжманот. Пред да патувате заедно, пожелно е да се запознаете и со ваше одобрение ве сместуваме.

Програма

Состанок на групата во 22:00 часот пред хотел Русија. Организиран превоз од: Koчани и Штип заминување за Црна Гора во 22:30 часот. Патот води преку Косово и Албанија со попатни паузи. За точно време на поаѓање патниците ќе бидат известени на 2 дена пред реализација на арнжманот
Пристигнување на Острог во раните утрински часови. Сместен во карпа, изидигнад над шума, на 900 метри надморска височина е домот на големиот чудотворец Василиј Острошки, каде се чуваат и неговите мошти. Манастирот Василиј Острошки датира од 17 век и е сместен во карпест крај во Црна Гора, помеѓу Никшиќ и Подгорица. Овој манастир е меѓу најпостуваните светилишта на Балканот, манастар каде се случуваат чуда. Овде доаѓаат посетите од сите религи и нации и се верува дека моштите на свети Василија Острошки се чудотворни. По посетата на Острог се упатуваме кон Будва. Разглед на градот со локален водич. Сместување во апартманите Слободно време за одмор. Ноќевање
Можност за факултативна посета на Дубровник (за влез во Хрватска потребен е пасош), кој преставува еден од најубавите стари градови на Медитеранот. Со своите плоштади, катедрали, фонтани и музеи, ги руши сите временски бариери и ја чува својата автентичност од 15. и 16. век. Од градските ѕидини се пружа незаборавен поглед на Островот Локрум и преубавот Јадранско море… Слободно време, враќање кон Будва. Ноќевање.
Првото место што се посетува е местото Тиват, кој е најмладиот град во заливот Бока. Градот е прилично мал и се наоѓа околу центарот и брегот. Главното шеталиште богато со палми е полно со ресторани и кафетерии а преубавите јахти го прават ова место луксузно и доста атрактивно за туристите. Атрактивен е во зима и во лето, со пријатна медитеранска клима. Тиват е модерен медитерански град ориентиран кон развој на туризмот и град што станува од ден на ден повеќе привлечен за туристите. Слободно време за индивидуален разглед. Прошетката продолжува низ Котор каде се разгледува градот со локален водич. Котор е лавиринт од средновековни цркви, катедрали, венецијански палати и столбови. Со Котор владееле Илирите, Римјаните, Византијците, Австро-Унгарците и Венецијанците. Овие освојувачи оставиле многу богатства зад себе, како што се ренесансните палати, барокните кули и нејзиниот најмонументален тестамент, катедралата Св. Трипун, кој е повеќе од три века постар од откривањето на Америка. Изобилството на културно-уметнички споменици е причина зошто Котор е на листата на заштитено културно наследство на УНЕСКО. Во Котор можете да го видите поморскиот музеј, катедралата Св.Трифун, црквата Св.Лука, Столбот на срамот, црквата Св.Никола. По разгледот слободно време за ручек каде подоцна не очекува крстарење со глисери по Бока Которска. Ова крстарење е доста атрактивно, а првото место што ќе го посетиме е островот GOSPA OD SKRPELJA. Што е специфично за овој остров? Госпа од Шкрпјела е вештачки остров изграден на крајот на 15 век каде, барем според традицијата, браќата Моршиќи на 22 јули пронашле икона на Пресвета Богородица на карпа во заливот Рисан Перастчани решиле на тоа место да изградат Римокатоличка црква.храм на Богородица. Околу карпата биле фрлани камења и била изградена мала капела Секоја година на зајдисонце на 22 јули, се случува настан наречен фашинада на локалниот дијалект, кога локалните жители ги земаат своите чамци и фрлаат камења во морето, проширувајќи ја површината на островот. Ексурзијата продолжува кон Перат, мал град на црногорското крајбрежје на Јадранското Море. Познат е по живописното опкружување и богатото културно наследство и се наоѓа во Бока Которска. Како и претходните атракции споменати досега, ова место е дом на историски градби, вклучувајќи ја црквата Свети Ѓорѓи од 16 век. По посетата на Пераст групата се упатува кон Македонија а попатно се зимаат патниците кои не одат на овој факултативен излет. Пристигнување во Македонија после полноќ
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • Доплата за сингл соба (50% од сумата на аранжманот)- за лица кои патуват сами.
 • Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош или лична карта, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • Пасошот со (Република Северна Македонија) треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето.

Календар и цени

Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
April 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
3
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
4
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
5
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
May 2024
29
30
1
2
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
3
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
4
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
5
89.00

ВЕЛИГДЕН ВО БУДВА И ДУБРОВНИК

General price: Adult (18+ years) 109.00 / ticket
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
June 2024
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
July 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
August 2024
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
September 2024
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
October 2024
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
November 2024
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
December 2024
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
January 2025
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
February 2025
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
March 2025
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Повеќе информации

Датуми

02.05-05.05