8МИ ДЕКЕМВРИ СОКОБАЊА

Цена

129.00

Траење

3 дена

За патувањето

Сокобања е туристичко место кое се наоѓа во југоисточна Србија во подножјето на Озрен планина. Самата бања е опкружена од 4 планини – од север планина Ртани на 1560m н.височина, на исток се наоѓа планината Девица, на југ планината Озрен на 1117m н.височина и од запад планината Буковик. Низ Сокобања поминува реката Моравица од која што е и создадено вештачкото Бованско езеро. Заради идеалната умерено-континентална надморска височина од 400m на која се наоѓа, Сокобања е идеална за лекување на хронични болести, астма и сл.
Природни и лековити фактори во Сокобања се термоминералните извори со температура на вода од 28°C (Banjica) до 45,5°C (Park) kako и чистиот воздух. Спортско-рекреативни содржини во Соко Бања се неколкуте базени со термални води, фитнес сали, терени за тенис и фудбал

First minute 129 евра/ 8.000мкд за резервации до 07.11.2023

Промо цена 139 евра/ 8.620мкд за резервации до 15.11.2023

Цена на аранжманот 159 евра / 9.860 мкд

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • Традиционален коктел за добродојде
 • 2 Полни пансиони (појадок, ручек и вечера) во хотел Бањица 3* https://www.banjica.co.rs/
 • Организиран разглед на Сокобања со локален водич
 • Организирана пешачка тура со локален водич до Лептерија и Сокоград
 • Организирана свечена вечера со жива музика, богато мени и неограницено пиење (алкохолни и безалкохолни пијалоци)
 • Бесплатно користење на џакузи базенот во хотелот
 • Туристичка такса
 • Организација, реализација и придружник на патувањето

Не е вклучено:

 • Индивидуални трошоци (групна карта за Соко Терме 800динари/ индивидуална карта 1.500динари)
 • Задолжително патничко и здравствено осигурување
 • Индивидуални трошоци (групна карта за Соко Терме 800динари/ индивидуална карта 1.500динари)
 • Задолжително патничко и здравствено осигурување

Програма

Состанок на групата во 05.30час. На паркингот кај хотел Вип. Поаѓање за Сокобања во 06.00часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со попатни кратки паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Сокобања околу пладне и сместување во хотел Бањица 3*.

Ручек. Краток одмор и освежување од патувањето, по што се заминува на организирана прошетка низ поширокиот центар на Сокобања со локален водич (Милошев конак, турско купатило, црквата Св.Преображение..) Слободно време за индивидуални активности или релаксација во џакузи базенот во хотелот. Вечера.

Ноќевање.

Појадок. После појадокот, заминуваме на пешачки излет до Лептерија и Сокоград.

Враќање во хотел. Ручек.

Слободено попладне за одмор или релаксација во џакузито на хотелот или пак индивидуална посета на Велнес и Спа центарот-Соко Терме. Спа центарот располага со три базени (два се внатрешни и еден надворешен базен). Базените се со термална минерална вода, со температура од 30 до 36.

Вечерта, свечена вечера со жива музика и богато мени.

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот.

Слободно време до 12.00час. и поаѓање за Македонија. Патувањето се одвива преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и царински формалности.

Пристигнување во  Скопје во вечерните часови.

Деца од 3-10.99год во придружба со 2 возрасни плаќаат 75€/ 4.650мкд

Трет возрасен на редовно легло плаќа полна сума

Доплата за еднокреветна соба 40€/ 2.480ден за две ноќевања (на барање)

Намалување за сопствен превоз 10€/ 620ден по патник (цената на First minute не подложи на други дополнителни попусти)

За овој аранжман важат Општите услови за патување на  Т.А  СТАФ

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници. Агенцијата го задржува правото да го откаже аранжманот најдоцна 5 дена пред поаѓање, доколку нема пријавено доволен број на патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

За Србија може да се патува со лична карта или со пасошот (важност на пасошот мин. 3 месеци по завршувањето на патувањето)

Повеќе информации

Датуми

08.12-10.12

Локација