8МИ ДЕКЕМВРИ ВИЕНА

Цена

185.00

Траење

3 дена

За патувањето

Виена е град на божиќните пазари. Oд средината на Неомври па се до Божиќ, поголем дел од плоштадите во Виена се трансформираат во магични божиќни пазари.Стариот град и трговските улици се украсени со празнични светилки кои ја прават Виена магична! Возот на рингишпилот и “Ирвасите на Дедо Мраз” ги прават детските срца да чукаат побрзо, а оние што сакаат можат да одат на лизгање на мраз која е исто така атракција во Виена.

Клекнте ОВДЕ и видете каква е Виена за време на Christmas Market

Teрмин: 08-10.12 (07.10 поаѓање)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 229 € / 14.200 мкд

 ЦЕНА ОД: 185 € / 11.470 МКД ДО 24.11.2023 (ВАЖИ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА МЕСТАТА)

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација
 • Сместување во Хотел Michael 3*** во Виена на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

Не е вклучено:

 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН разглед на Виена 15 €
 • Разглед на Братислава – 30 €
 • Посета на Шенбрун (превоз + влезница+води) 50 €
 • Дунавска Кула (превоз + влезница) – 25 €
 • Влезници во музеите и културно – историските споменици
 • Со доплата за еднокреветна соба 3.500 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус - 10 €
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Патничко-здравствено осигурување – задолжително
 • ЗАДОЛЖИТЕЛЕН разглед на Виена 15 €
 • Разглед на Братислава – 30 €
 • Посета на Шенбрун (превоз + влезница+води) 50 €
 • Дунавска Кула (превоз + влезница) – 25 €
 • Влезници во музеите и културно – историските споменици
 • Со доплата за еднокреветна соба 3.500 мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус - 10 €
 • Туристичка такса 5 € по лице ( плаќање во автобус)
 • Патничко-здравствено осигурување – задолжително

Програма

Состанок на групата на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 14:00 часот. Тргнување кон Виена во 14:30 часот. Се патува преку Србија и Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Пристигнување во претпладневните часови. Следи задолжителен панорамски разглед на градот со локален водич: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан, Бург театар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере, Операта, Градското Собрание Ратхаус, Парламентот, Универзитетот...

Во попладневните часови сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во вечерните часови организирана прошетка низ центарот на Виена и посета на Божиќните базари со можност да се вкусат прекрасните деликатеси и греано вино. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање

Појадок. Факултативна посета на Братислава: Братиславскиот дворец, лоциран на ридот од каде има прекрасен поглед на градот, едно од ретките места со можност да се видат три држави: Австрија, Унгарија и Словачка. Најубавиот дел на Братислава има бајковит божиќен базар. Стариот град мириса на разни деликатеси и звуци од божиќни песни.

Враќање во Виена и посета на аутлет шопинг центар Designer Outlet Parndorf, слободно време за индивидуални активности и шопинг. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

Појадок. Напуштање на хотел. Факултативна посета со локален водич на дворецот „Шенбрун“ познат како летната резиденција на Хабсбуршката монархија, изграден 1.700 г. Дворецот со околните волшебни градини говори за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Фрањо Јосиф... Факултативна посета на Дунавската Кула од каде се пружа прекрасен поглед на градот. Слободно време за индивидулни активности. Во попладневните часови заминување кон Скопје.

Пристигање во Скопје во претпладневните часови на 11.12 Понеделник

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

08.12-10.12

Локација