ЗАКИНТОС ЛЕТО 2023

Цена

Траење

12 дена

За патувањето

ЗАКИНТОС е трет по големина, од седумте поголеми јонски острови, а воедно и еден од најубавите грчки острови, се наоѓа во јужниот дел на Јонското море. Широките песочни плажи со егзотични заливи и 123 км долга обала, со години овој остров ги превлекува туристите. Закинтос е најпознат по големите морски желки наречени “CARETTA CARETTA” кои на Закинтос се заштитен вид бидејќи таму се размножуваат.

 

ЛАГАНАС се наоѓа на јужниот дел на островот одалечен 8 км од градот Закинтос и 7 км од аеродромот. Својата најголема популарност ја должи на преубавите песочни плажи и на лудиот ноќен живот. Предноста на Лаганас е што ја има една најубавите песочни плажи долга 5 км. Целата област е позната по големиот број ноќни клубови и барови. Ова не е местото кое го посакувате да го посетите доколку сакате мирен одмор.

 

СМЕСТУВАЊЕ ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ 01.07.-12.07. 10.07-21.07 19.07-30.07

 

28.07.-08.08. 06.08.-17.08. 15.08-26.08 24.08-04.09
X-PARADISO STUDIOS 1/2 289€ 329€ / / 339€ 329€ 319€
1/3 279€ 319€ 329€ 329€ 329€ 319€ 329€
AVRA VILLA 1/3 279€ 319€ 329€ 329€ 329€ 319€ 309€
THEODORA STUDIOS 1/2 289€ / / / / / /
MANSION HVANA 1/4 279€ 319€ 329€ / / 319€ 309€
MOJO HOTEL & RESORT 1/2 / 329€ 339€ 339€ 339€ 329€ /
1/3 / / 329€ / / / /
1/4 / 319€ 329€ 329€ 329€ / /
1/5 / 319€ 329€ 329€ 329€ / /
DIMITRA VILLA 1/3 / / / / / 319€ 309€
1/2 / / / / / 329€ 319€

Опис на сместување:

 

VILA AVRA се наоѓа на 20 метри од градската плажа во Лаганас и 50 метри е одалечена од главната улица каде се наоѓаат сите клубови и ресторани, секоја соба е опремена со чајна кујна и фрижидер исто така секоја соба поседува клима која се доплаќа.

THEODORA STUDIOS – се наоѓа на главната улица и на некои 30 метри од плажа. Располага со двокреветни студија кои се опремени со мини кујна, купатило, тераса и фрижидер. Сите соби имаат клима уреди кои се доплаќаат.

X-PARADISO STUDIOS – се наоѓа на плажа, и на некои 30 на метри од главната улица. Вилата располага со двокреветни и трокреветни соби. Сите соби се со тераса, кујна и купатило, опремени се со фрижидер и клима која се доплаќа.

MANSION HAVANA VILA – се наоѓа на 400 метри од морето и на 100 метри од главната улица. Располага со четворокреветни апартмани и двокреветни и трокреветни студија. Сите се опремени со фрижидер и клима уред кој се доплаќа, исто така имаат сопствено купатило и тераса.

 

Хотелскиот комплекс MOJO RESORT се наоѓа во самиот центар на Лаганас, на главната улица, на некои 250 метри (3 минути решачење) од главната плажа на Лаганас. Опкружен е со ресторани, маркети, кафулиња и клубови. Хотелот поседува отворен базен со лезалки кои се бесплатни за користење за гостите од хотелот како и бар и ресторан каде можете да уживате. Рецепцијата е 24 часа отворена, каде можете да изнајмите сеф (доплата 5 евра по ден). Сите соби се пространи со тераса и поседуваат приватни купатило со туш кабина. Сите соби се опремени со мини фрижидер, и поседуваат клима уреди кои се доплаќаат на самото место (10 евра по ден) Wi FI конекција има во заедничкиот дел и покрај рецепцијата.

DIMITRA STUDIOS e одалечена 50 метри од плажа и 50 метри од главната улица. Вилата располага со двокреветни, трокреветни и четворокреветни студија. Сите поседуваат тераса, кујна и купатило, и опремени се со клима која се доплаќа и фрижидер.

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ

Наведените описи за излетите се од информативен карактер и може да бидат изменети од страна на локалните партнери кои се задолжени за нивната реализација.

Најубавите плажи на Закинтос

ПЛАЖА BANANA СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА СТЕ СПРЕМНИ ДОБРО ДА СИ ПОМИНЕТЕ НА НЕВЕРОЈАТНАТА ПЛАЖА BANANA. ЖУРКА НА ПЕСОЌНАТА ПЛАЖА, НЕБЕСНО ПЛАВА ВОДА И ЦЕЛ ЗА УЖИВАЊЕ. СТОТИНА МЛАДИ ОД ЦЕЛИОТ БАЛКАН, НАЈДОБРА HOUSE МУЗИКА И ПРЕУБАВА ПЛАЖА ЌЕ НАПРАВАТ НЕЗАБОРАВНА ЖУРКА НА ОВАА ФАКУЛТАТИВА. ПЛАЖА SV. NIKOLA ЕДНА ОД НАЈУБАВИТЕ ПЛАЖИ НА ЦЕЛИОТ ОСТРОВ. КОЈА ПОКРАЈ СВОЈАТА УБАВИНА НУДИ И ДОСТА РАЗОНОДА, СПОРТОВИ НА ВОДА, РЕСТОРАНИ,BEACH БАРОВИ, МЕСТА ЗА ОДМОР И УЖИВАЊЕ…

Посета на градот Занте

ГРАДОТ ЗАКИНТОС, ПОЗНАТ КАКО НОВА (CHORA) Е НОВ ГРАД И СЕ НАОЃА НА ИСТО МЕСТО КАДЕ Е И СТАРИОТ КОЈ Е УНИШТЕН ВО ГОЛЕМИОТ ПОЖАР И ЗЕМЈОТРЕС ОД 1953. ГОДИНА. НОВИОТ ГРАД Е ИЗГРАДЕН ВО НЕО – КЛАСИЧЕН И ВЕНЕЦИЈАНСКИ СТИЛ. ОВДЕ СЕ НАОЃА ДОЛГО ШЕТАЛИШТЕ, КАДЕ СЕ ПРОСТИРА ГЛАВНАТА УЛИЦА ALEXSANDROU ROMA ST. НАЈПОЗНАТ ПЛОШТАД Е СОЛОМОНОВИОТ ПЛОШТАД, КОЈ ВОЕДНО Е И НАЈГОЛЕМ НА ЗАКИНТОС. ТВРДИНАТА – BOHALI Е ЕДНО ОД НАЈУБАВИТЕ МЕСТА НА ОСТРОВОТ. ЌЕ ВИДИТЕ ЗАШТО ТОА МЕСТО Е ОМИЛЕНО НА ЛУЃЕТО ШТО ЖИВЕАТ ТАМУ.

Журка на брод

Подгответе се за единствената журка на брод. По загревањето во нашиот бар, тргнуваме на неколку часа не заборавна журка на брод и бањање на преубавите заливи и плажи на островот Маратонизи. Ова е дефинитивно еден од најубавите факулатативни излети кој не смеете да го пропуштите…

Careta Careta

ЗАКИНТОС Е ПОЗНАТ ПО ЕДИНСТВЕНАТА ВРСТА НА ОГРОМНИ ЖЕЛКИ “CARETA CARETA” КОИ ГИ ИМА ПО ЦЕЛИОТ ОСТРОВ, А ПОСЕБНО ВО ЈУЖНИОТ ДЕЛ НА ОСТРОВО. БРОД СО ПОСЕБЕН СТАКЛЕН ПОД, ИСПЛОВУВА ЗА ОСТРОВОТ MARATONISI КАДЕ ШТО ЌЕ УЖИВАМЕ ВО БАЊАЊЕТО И ПОТРАГАТА НА ОВИЕ РЕТКИ ВРСТИ НА ЖЕЛКИ. ПОПУЛАЦИЈАТА НА ОВИЕ ВРСТИ НА ЖЕЛКИ ЕГОЛЕМА ВО БЛИЗИНА НА ОСТРОВОТ MARATONISI ТАКА ДА ВИ ГАРАНТИРАМЕ ДЕКА СИГУРНО ЌЕ ГИ ВИДИТЕ И ФОТОГРАФИРАТЕ CARETA CARETA ЖЕЛКИТЕ. ПОСЛЕ ОБИКОЛКАТА НА ОСТРОВОТ MARATONISI, НА ОВА КРСТАРЕЊЕ ЌЕ ГИ ПОСЕТИМЕ И АФТЕНТИЧНИТЕ KERI ПЕШТЕРИ КОИ СЕ ПОЗНАТИ ПО СВОЈАТА НЕВЕРОЈАТНО ЧИСТА И ПЛАВА ВОДА. ЌЕ НАПРАВИМЕ УШТЕ ЕДНА ПАУЗА НА ПРЕУБАВА ПЛАЖА ВО БЛИЗИНА НА KERI ПЕШТЕРАТА КАДЕ ШТО ЌЕ ИМАТЕ ВРЕМЕ ЗА БАЊАЊЕ И УЖИВАЊЕ ВО НЕВЕРОЈАТНО ЧИСТАТА ВОДА.

Крстарење со брод

ЌЕ УЖИВАТЕ ВО НЕВЕРОЈАТНИТЕ ПЕЈСАЖИ КОИ ГИ НУДИ ЗАКИНТОС, ЌЕ ГИ ВИДИТЕ TSILVI, ALIKES, НЕВЕРОЈАТНИТЕ ПЛАВИ ПЕШТЕРИ, NAVAJO ПЛАЖАТА ОД КОЈА ЗАСТАНУВА ЗДИВОТ. ФОТОГРАФИИТЕ ОД ОВИЕ ПЛАЖИ СЕ СИНОНИМ ЗА ГРЧКИОТ ТУРИЗАМ, И ГИ ИМА ВО СИТЕ ПРОСПЕКТИ И КАТАЛОЗИ ЗА ЛЕТО. СЕКАКО ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ ЗАСТАНУВАМЕ ЗА СЛИКАЊЕ, И БАЊАЊЕ НА СИТЕ ПРЕУБАВИ ЛОКАЛИТЕТИ.

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Сместување на база 9 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во избраниот хотел или вила на Закинтос
 • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Лаганас – Скопје
 • Организација на аранжманот и пратител на групатa

Не е вклучено:

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2* – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција
 • Превоз со брод на релација Килини – Закинтос – Килини 35 евра
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.
 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2* – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција
 • Превоз со брод на релација Килини – Закинтос – Килини 35 евра
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.

Програма

Поаѓање од пред Дрводекор во договореното време. Денско и ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.
Во претпладневните часови пристигнуваме на пристаништето Killini на Пелопонез. Влегување на траект и пловење до островот Zakintos. Пристигнување на островот во местото Laganas, сместување во Hotel или вила, Престој на Zakintos 9 ноќи… Laganas е познат по многубројните ноќни клубови, ресторани, таверни и барови каде што ноќните забави траат до раните утрниски часови. Сигурно е дека овде ќе пронајдеме одлична комбинација на одмор и добра забава. Журки, феноменални плажи и многу многу активности ќе го одбележат нашиот престој на Закинтос ова лето.
Ги пакуваме куферите и ги напуштаме собите. Пловење со траект од Zakintos до Killini, денско и ноќно возење со автобус до Скопје со попатни паузи за одмор и царински формалности.
Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

Појадок. Напуштање на собите, во претпладневните часови се упатуваме за Бари. Во вечерните часови се качуваме на траект, каде ни пристои ноќно возење со траект до Драч.

Пристигнување во утринските часови во Драч. Ни пристои патување низ Албанија и Македонија со попатни паузи за одмор и регулирање на граничните формалности. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Повеќе информации

Датуми

01.06-30.09

Локација