Викенд во Куршумлијска Бања

Цена

Траење

3 days

За патувањето

Куршумлијска Бања е градска населба и бањско лекувалиште во општина Куршумлија.

Бањата се наоѓа во котлината на Бањска река, на 442м надморска висина и на 11км од Куршумлија.

Комплетно реновираниот хотелски комплекс Куршумлијска Бања е лоциран на падините на шумовитиот Копаоник. Лековитата моќ на термоминералната вода која овде извира е потврдена уште во времето на Римјаните, а денес достапна до Вас преку понудата на современиот медицински и велнес центар на хотелот „Планинка“.

 ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 189 ЕВРА/ 11. 720 МКД

ЦЕНА СО РОДЕНДЕНСКИ ПОПУСТ   169 ЕВРА/ 10. 480 МКД

МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ ПРЕКУ IUTE ИЛИ DINERS

 

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Автобуски превоз на наведената релација.
 • Сместување во Хотел Планинка 4* во стандардни соби на база 2 ноќевања со појадок и вечера на база шведска маса https://shorturl.at/qtJO1
 • Користење на отворено – затворен базен, полуолимписки базен, релакс базен со термална вода со температура од 33-35⁰C
 • Секојдневно користење на содржините од Велнес центарот: сауна, солена соба, парна бања, ледена пештера, топли клупи тепидариум, соба за релаксација
 • Користење на сала за забава пинг-понг и билијард, користење фитнес сала, детска игротека
 • Туристичка такса

Не е вклучено:

 • Задолжително патничко осигурување.
 • Индивидуални трошоци (пијалоци, масажи и останати неспоменати услуги)
 
 • Задолжително патничко осигурување.
 • Индивидуални трошоци (пијалоци, масажи и останати неспоменати услуги)
 

Програма

Состанок на групата во 05.30ч на паркингот кај Хотел Вип. Поаѓање за Србија во 06.00ч. Се патува преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор и на царински формалности. Пристигнување во Куршумлијска Бања и сместување во Хотел Планинка 4*. Слободно попладне за одмор и релаксирање во СПА центарот на хотелот. Вечера. Ноќевање.
Појадок. Напуштање на собите според хотелското правило. Слободно време  за индивидуални активности и прошетки до времето предвидено за заминување. Поаѓање за Македонија во 12.00час. со попатна посета на Лидл маркетот во Прокупље. По едночасовна пауза, го продолжуваме патувањето кон Македонија.  Пристигнување во  Скопје во вечерните часови.
Појадок. Напуштање на собите според хотелското правило. Слободно време  за индивидуални активности и прошетки до времето предвидено за заминување. Поаѓање за Македонија во 12.00час. со попатна посета на Лидл маркетот во Прокупље. По едночасовна пауза, го продолжуваме патувањето кон Македонија.  Пристигнување во  Скопје во вечерните часови.
 • Дете до 6.99 год. во придружба на 2 возрасни на дополнителен кревет- бесплатно во хотел плаќа само превоз 35€/2.170ден.
 • Дете 7-11.99год. во придружба на 2 возрасни на дополнително легло плаќа 90€/5.580ден
 • Доплата за сместување во Апартман -20еур/ 1.240ден по лице за две ноќевања
 • Доплата за еднокреветна соба 20€/1.240ден за две ноќевања (на барање)
 • Намалување за сопствен превоз -10€/620ден од патник.
 • Во двокреветна соба 2+1, може да се смести макс. 2 возрасни +1 дете до 11.99г. или 2 возрасни+1 дете до 11.99 +1дете до 2.99г.)
 • *За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • *Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 • *Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • *За Србија може да се патува со лична карта или со пасошот (важност на патните документи мин. 3 месеци по завршувањето на патувањето)
 •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најдоцна до 5 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.
 •  Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активности во програмата, во случај на потреба.
 •  За ова патување важат Општите Услови за Патување на ТА Стаф.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред тргнување.
 •  За реализација на патувањето потребно е минимум од 45 патници.
 • Целосна доплата на аранжманот мора да се изврши најдоцна 10 дена пред тргнување.
 • Во случај на отказ на еден од патниците, за сместување нема поврат на средства
 • Агенцијата го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои го уплатиле аранжманот по ценовник немаат право на надомест на средства за разликата во цена.
 • Агенцијата го задржува правото на промена на хотел/апартман во случај на технички причини или Overbooking, организаторот ќе го смести патникот според можностите во даден момент во објект од иста категорија или од повисока категорија без надомест
 • Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите и за истите не следува рефундација.

Повеќе информации

Датуми

29.03-31.03.24