ВЕЛИГДЕН ВО БЕЛГРАД

Цена

Траење

3 дена

За патувањето

Најголемиот и главниот град на Србија – Белград, носи во себе еден посебен шарм на град кој се има преродено од сопствената пепел. Удобно лоциран на местото каде се вкрстуваат реките Дунав и Сава, овој град лесно ќе се вреже во меморијата и душата на секој патник. Иако целосно и припаѓа на Источна Европа, Белград дише западен воздух, предизвикувајќи го она посебно чувство, создадено во некое од неговите скриени катчиња, исто како кај француските градови. Голем број на туристи веќе ги имаат откриено убавините и богатствата на овој град, кои беа непознати до неодамна. Љубителите на културата тука ќе може да уживаат во архитектурата и музеите, додека вљубениците на лудата забава, неуморно ќе можат да го истражуваат незапирливиот, белградски, ноќен живот.

Белград е на врвот на листата на градови со најдобар ноќен живот. Главниот српски град го зазеде првото место поради богатата понуда на ресторани, барови и клубови на улицата Скадарлија и на дунавските и савските сплавови, но и поради локалното население, кое со својот ентузијазам придонесува за добрата забава.

ПРОМО ЦЕНА ОД 109 ЕВРА ЗА 1/3 И 119 ЕВРА ЗА 1/2

Што е вклучено:

Не е вклучено:

Вклучено:
 • Превоз со високо туристички автобус
 • 2 ноќевања со појадок во хотел B&B HOTEL Budapest City 3*
 • Посета на трговскиот центар Арена
 • Организација и водство на патувањето

Не е вклучено:

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжителен разглед на градот со локален водич (15 еур)
 • Факултативно крстарење по Дунав со чаша шампањ ( 20 еур)
 • Факултативна посета на Сент Андреа со Естергом и Вишеград (30 еур)
 • Факултативна вечера во национален ресторан (30 еур)
 • Туристичка такса-250мкд по лице (се плаќа во агенција)
 • Патничко и здравствено осигурување 200 мкд
 • Индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба-2.800мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус – 10 еур
 • ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)-60еур

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжителен разглед на градот со локален водич (15 еур)
 • Факултативно крстарење по Дунав со чаша шампањ ( 20 еур)
 • Факултативна посета на Сент Андреа со Естергом и Вишеград (30 еур)
 • Факултативна вечера во национален ресторан (30 еур)
 • Туристичка такса-250мкд по лице (се плаќа во агенција)
 • Патничко и здравствено осигурување 200 мкд
 • Индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба-2.800мкд
 • Доплата за избор на седиште во автобус – 10 еур
 • ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ (Разглед Будимпешта, Крстарење по Дунав и Посета на Сент Андреа)-60еур

Програма

Состанок на групата во 03:00 на паркингот спроти хотел Holiday INN. Тргнување за Белград во 03:30. Патување во раните утринските часови со попатни паузи. Пристигнување во Белград во утринските часови, сместување во хотел. Следува разглед на Белград со придружба на водич (Булевар Револуција, Собрание, плоштад Никола Пашиќ, Теразиска чешма (хотел Москва), Кнез Михајлова, Калемегдан (Калемегданска тврдина), Скадарлија (Боемски кварт)..По разгледот е предвидено факултативно крстарење по реките Сава и Дунав и запознавање на градот од поинаков агол. Во вечерните часови е предвидено факултативна посета на некоја од Белградските кафани каде ќе го запознаеме надалеку познатиот Белградски ноќен живот. Ноќевање.

Појадок. Напуштање на Хотел. Се упатуваме во новоотворениот трговски центар Галерија, кој се наоѓа на новата атракција во градот позната како Београд на води. Слободно време. Во попладневните часови тргнување за Македонија. Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

Појадок. Moжност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Попатна посета на базиликата Естергом посветена на Пресвета Богородица и на Светиот Адалберт. Посета на Вишеград.

Враќање во Будимпешта. Слободно време за индивидуални активности.

Вечерта, факултативно вечера во национален ресторан – традиционална унгарска Чарда, со фолклорна и музичка програма и специјалитети од унгарската кујна.

Ноќевање.

Појадок. Индивидуално слободно време за прошетка низ центарот на градот или по познатата улица Ваци. Посета и слободно време за шопинг во трговскиот центар Арена .

Во попладневните часови поаѓање за Македонија. Се патува преку Србија со кратки попатни паузи. Ноќно возење.

Пристигнување во Скопје во утринските часови, на 17.04-Понеделник.

Локација

Find a route from your location

Central Park West, USA

Повеќе информации

Датуми

Апр 13 - Апр 16

Локација