БУДВА И ДУБРОВНИК ЗА 8-МИ СЕПТЕМВРИ

Цена

Траење

4 дена

За патувањето

БУДВА бисер на Јадранот, центар на медитеранскиот туризам. Место каде се вкрстени влијанијата на истокот и западот, хеленската и римската култура. Стариот град со својата архитектура привлекува илјадници туристи, кој во вечерните часови се претвора во отворен театар за сечиј вкус. “Будванска ривиера“ ги нуди 35-те најпознати плажи на Јадранот (Јаз, Плоче, Трстено, Могрен, Словенска плажа, Бечичи, Милочер, Св.Стефан…) кои во комбинација со интензивниот ноќен живот се главна карактеристика поради кои се доаѓа во оваа престолнина на Црногорскиот туризам. Будва нуди илјада можности, на Вас останува да одберете!

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 109 ЕВРА ПО ЛИЦЕ 

ПРОМО ЦЕНА 89 ЕВРА ПО ЛИЦЕ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 16.08

СМЕСТУВАЊЕ ВО ПРИВАТНИ ВИЛИ:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

Што е вклучено:

Не е вклучено:

 • Автобускиот превоз со високо туристички автобуси
 • 2 ноќевања во приватни сместувања.
 • Организирана прошетка во Будва
 • Туристички придружник за време на целиот престој
 • Организација и реализација на аранжманот

Не е вклучено:

 • Патничко осигурување (се вади во агенција)
 • Туристичка такса 2 евра од лице. Се плаќа задолжително од лице во автобус
 • Факултативен излет до Тиват, Котор и крстарење по Бока Которска – 35 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Факултативен излет до Дубровник – 30 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Влезници за културно – историските споменици и локалитети
 • Патничко осигурување (се вади во агенција)
 • Туристичка такса 2 евра од лице. Се плаќа задолжително од лице во автобус
 • Факултативен излет до Тиват, Котор и крстарење по Бока Которска – 35 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Факултативен излет до Дубровник – 30 евра (патникот при уплата на аранжман, задолжително се изјаснува дали ќе оди на екскурзијата или не, во автобус се уплаќа за екскурзијата)
 • Влезници за културно – историските споменици и локалитети

Програма

Состанок на групата во 22:00 часот и заминување за Црна Гора во 22:30 часот. Патот води преку Косово и Албанија со попатни паузи. За точно време на поаѓање патниците ќе бидат известени на 2 дена пред реализација на арнжманот.

Пристигнување во Будва во утринските часови, разглед на градот. Сместување. Слободно време за одмор или уживање на плажа. Во договорено време доколку има интерес од страна на група, се посетува паб или клуб во Будва. Ноќевање

Факултативна целодневна посета на Дубровник. Патувањето се одвива преку Тиват со траект до Дубровник. Градот каде се снимаа дел од сцените на познатата серија “Game of Thrones“. Денес е под светската културна заштита на УНЕСКО и е несомнено една од најубавите светски дестинации за посета. Раглед и прошетка на стариот дел на градот, Плаца, Страдун, Онофриевата чешма, Орландовиот Столб, Градскиот ѕвонарник, црквата Св.Влах, Дубровачката катедрала… Овој град плени со својата убавина и шарм, вреди да се посети. Враќање во Будва. Ноќевање.

Напуштање на хотелот.  По разгледот на овој луксузен комплекс следува можност за индивидуални активности во Тиват, разглед на католичката црква Св.Антун Падовански (заштитник на градот Тиват), плоштадот „Култура“, црквата Св.Сава. Прошетката продолжува низ Котор каде може да се посетат: поморскиот музеј, катедралата Св.Трифун, црквата Св.Лука, Столбот на срамот, црквата Св.Никола… Крстарење со брод по заливот Бока Которска можност да се посетат црквата ,,Богородица на Скпрела,, и градот Пераст заштитен од (UNESCO). Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Патниците кои нема да одат на овој факултативен излет имат слободно веме. Во договорено место и време во консултација со водич се собират од Будва и поаѓање кој Македонија. Пристигнување во Скопје после полноќ.

Повеќе информации

Датуми

07.09-10.09