КЕФАЛОНИЈА 2023

Цена

Траење

За патувањето

Кефалонија е најголем остров во Јонското море, сместено јужно од Лефкада и Итака и северно од Закинтос. Кефалонија е грчки остров, кој ќе Ве маѓепса на прв поглед. Обалата му е преполна со заливи. Плажите претежно се каменести и песочни. Тоа што со сигурност е загарантирано е кристално чистото море! Кефалонија е остров со чудесни пејсажа, преубави плажи, симпатични места, љубезни домаќини, остров на мирот и спокојот, кое ќе Ве натера повторно да го посетите.

Порос е едно од најубавите и најатрактивните места на Кефалонија. Сместен е во подножјето на планините Атрос и Пахни и окружен е со бујна вегетација. Не е класично туристичко летувалиште, повеќе е активно градче и пристаниште во кое доаѓаат туристи највеќе од Западна Европа. Од главниот град Аргостоли е одалечен 41км, а до Скала 12 км. Порос ги има скори сите содржини, од убави плажи, романтични шеталишта, до најубавите таверни и ресторани на Кефалонија, односно продавници, бутици и сувенирници. Порос е сместен во југоисточниот дел на островот Кефалинија, е тоа е трето пристаниште на островот од кое тргнуваат траектите за Пелопонез.

 

ЦЕНА

ЈУЛИ
СМЕСТУВАЊЕ ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ 07.07.-18.07. 16.07.-27.07. 25.07.-05.08.
Vila Dina 1/2 259€ 285€ 289€
Vila Kristi 1/2 259€ 285€ 285€
1/3 249€ 275€ 275€
1/4 245€ 275€ 275€
1/5 245€ 275€ 275€
Villa Pantelis 1/2 269€ 285€ 289€
1/2 со поглед на море / 299€ 309€
Vila Ifigenia 1/2 259€ 285€ 285€
Vila Astir 1/2 259€ 285€ 289€
1/2 со поглед на море / 299€ 309€
1/3 249€ 275€ 275€

АВГУСТ

СМЕСТУВАЊЕ ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ 03.08.-14.08. 12.08.-23.08. 21.08.-01.09.
Vila Dina 1/2 289€ 275€ 275€
Vila Kristi 1/2 285€ 275€ 275€
1/3 275€ 265€ 265€
1/4 275€ 265€ 265€
1/5 275€ 265€ 265€
Vila Pantelis 1/2 285€ 275€ 275€
1/2 соба со поглед на море 309€ 299€ 299€
Vila Ifigenia 1/2 285€ 275€ 275€
Vila Astir 1/2 285€ 275€ 275€
1/2 со поглед на море 309€ 299€ 299€
1/3 275€ 265€ 265€

СЕПТЕМВРИ

СМЕСТУВАЊЕ ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ 30.08.-10.09.
KRISTI 1/2 219€
1/3 209€
1/4 209€
1/5 205€
ASTIR 1/2 219€

Опис на сместувања:

Vila Astir се наоѓа во првиот ред до морето, на само 150 метри од плажата и центарот каде се наоѓаат кафичите, рестораните и продавниците. Сите соби се климатизирани (со доплата на лице место). Вилата располага со студија кои се опремени со кујна и тераса.

Vila Pantelis се наоѓа во првиот ред до морето, во самиот центар на Порос. Сите соби имаат фрижидер, TV, сопстевено купатило, клима (со доплата) и тераса. Во самиот оквир на вилата, се наоѓа и најпознатиот ресторан во Порос, каде нашите гости гости ќе уживаат во традиционалната Грчка храна.

Vila Ifigenia се наоѓа во Порос, на 150 метри од плажат, а 120 метри од централната улица. Сите соби имаат кујна, сопствено купатило, клима (со доплата) и тераса, а на гостите им е овзможен пристап до WiFi интернет.

Vila Kristi се наоѓа на само 150 метри од плажата Раја во Порос. Од центарот на Порос е одалечена 5 минути пешачење. Сите соби имаа кујна, фрижидер, тераса.

Vila Dina се наоѓа во Порос, на 50 метри од плажа и 70 метри од центрот во Порос, секоја соба има куја која е опремена со решо и фрижидер исто така собите имаат и сосптвено купатило и сопствена тераса.

Што е вклучено:

Не е вклучено:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Сместување на база 9 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во избраниот хотел или вила на Кефалонија/Порос
 • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Порос – Скопје
 • Организација на аранжманот и пратител на групатa

Не е вклучено:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување
 • Бродкса карта на релација Келини – Порос – Келини кој чини 35 евра
 • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2* – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција.
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување
 • Бродкса карта на релација Келини – Порос – Келини кој чини 35 евра
 • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2* – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција.
 • Факултативни излети
 • Индивидуални трошоци.

Програма

Состанок на групата на договорена локација во Скопје, тргнување во попладневните часови. Следува возење преку Македонија и Грција со кратки паузи поради одмор, како и за регулирање на граничните формалности.

Преминување граница. Контрола и царински формалности

Во утринските часови пристигнување на пристаништето Килини. Следува трансфер со траект до Кефалонија. Пристигнување на преубавата Кефалонија во претпладневните часови и следува краток трансфер до сместувањата. На најголемиот остров на Јонското море ќе поминеме во наредните 10 дена. На островот не очекуваат сјајни факултативни излети. Преку ден ќе уживаме на најубавите плажи, ќе го посетиме чудесното езеро Мелисани, а навечер ќе уживаме во прекрасната марина во Порос. На Кефалонија очекувајте го неочекуваното…

Не заборавна летна авантура

Во утринските часови следуба напуштање на сместувањата и следува пакување на куферите во автобус. Слободно време. Трансфер до пристаништето каде следува возење со траект, од каде продолжуваме со патувањето преку Грција со попатни паузи за одмор и регулирање на граничните формалности…

Проверка на соба и тргнување за дома.

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

Повеќе информации

Датуми

Локација