Istanbul – City Break

Еден од најголемите градови во светот, град на два континента, град на бројни раскрсници, град на седумте ридови…ГРАДОТ НА СОНИШТАТА… Многубројни прекари кои гордо ги носи и убаво му стојат.

Комплетна комбинација на историја и географија, и уште многу повеќе куполи и минариња, магичен град со полна урбана енергија, гласен, зафатен и шармантен. Едноставно ИСТАНБУЛ… Градот каде што Западот се запознава со Исток.

Истанбул припаѓа на два континенти, од една страна Азија, од друга Европа. Преку срцето на градот минува Босфорскиот теснец, на водите на Црното Море, Мраморното море и Златниот рог. Почестен е со бурно минато со три последователни империи на римската, византиската и отоманската. Неговото конзервативно наследство од минатото е привлечно за секого.

ЦЕНИ ОД 219 ЕВРА ПО ЛИЦЕ

SHARE
 • Траење:30 денови
 • ДАТУМИ : Окт 01 - Окт 31
 • ЦЕНА :

  219,00

Во цената е вклучено:

 • Авионски превоз со Pegasus Airlines (20 кг по лице вклучен багаж + 7 кг рачен багаж)
 • Аеродромски такси
 • 2 , 3 или 4 ноќевања со појадок во избраниот хотел
 • Услуга: ноќевање со појадок
 • Организирани трансфери во Турција на релација аеродром (Sabiha Gokcen) – хотел – аеродром (Sabiha Gokcen)

Во цената не е вклучено:

 •  Патничко и здравствено осигурување (задолжително)
 •  Дополнителни трошоци во хотелот
 •  Дополнителни трошоци за факултативи

Поаѓање Скопје-Истанбул 11:40 -14:00 со летот PC 352

Враќање Истанбул-Скопје 10:10-10:40 со летот PC 351

НАПОМЕНА:

 • Доколку сакате имате можност да користите и факултативи по ваш избор (со доплата)
 • Наведените цени се достапни на барање и истите не ги гарантираме поради бројот на слободни седишта во авионот и можната промена на цената на истите!
 • Други типови на соби се достапни на барање
 • Сместување на трето лице во двокреветна соба е на дополнително легло во стандардна двокреветна соба
 • Плаќањето е задолжително во денари (1 € = 62 мкд)
 • За резервација е задолжителна уплата од 100 % на вкупната сума, а доколку се откаже резервацијата се наплаќаат пенали од 100 %.
 • За ова патување потребен е македонски биометриски пасош со важност 180 дена од денот на патувањето. Секој клиент сноси лична одговорност за ВАЛИДНОСТ И ИСПРАВНОСTА на патните документи, односно агенцијата / организаторот на аранжманот не сноси одговорност.
 • Ве информираме дека здравствено и патничко осигурување е задолжително, за да се елиминираат сите потенцијални проблеми кои би можело да се појават.
 •  При правење на резервација како и 12 часа пред полетување, ве молиме да ги проверите деталите и времињата за летовите, поради можни промени на истити.

 

Хотел

2 ноќи

3 ноќи

4 ноќи

KAYA MADRID HOTEL 3* (ISTANBUL-AKSARAJ)

219 еур

254 еур

277 еур

Matiat 4* (ISTANBUL-YENIKAPI-LALELI)

219 еур

254 еур

277 еур

Nanda Hotel 4* (ISTANBUL-FATIH)

219 еур

254 еур

289 еур

Maroon Tom Tom Hotel 3* (ISTANBUL-TAKSIM)

231 еур

265 еур

289 еур

Elan hotel 3* (ISTANBUL-TAKSIM)

231 еур

265 еур

289 еур

CIHAGIR PALACE HOTEL 4* (ISTANBUL)

231 еур

265 еур

289 еур

MARINA CITY 3* (ISTANBUL-YENIKAPI-LALELI)

231 еур

277 еур

289 еур

ALFA HOTEL 3* (ISTANBUL-AKSARAJ)

231 еур

277 еур

300 еур

Ferman Hilal Hotel 3* (ISTANBUL-SULTAN.AHMET)

242 еур

289 еур

312 еур

Maroon Pera hotel 3* (ISTANBUL-TAKSIM)

242 еур

289 еур

312 еур

ARDEN CITY 4* (ISTANBUL-FATIH)

242 еур

289 еур

323 еур

Yusuf Pasa Hotel 3* (ISTANBUL-FATIH)

254 еур

312 еур

347 еур

Pera Center 4* (ISTANBUL-TAKSIM)

254 еур

/

335 еур

CELAL SULTAN 4* (ISTANBUL-FATIH)

254 еур

289 еур

335 еур

ORIENT EXPRESS 4* (ISTANBUL-FATIH)

254 еур

/

347 еур

ORKA ROYAL HOTEL 4* (ISTANBUL-SIRKECI)

254 еур

/

347 еур

Hotel Naumpasa Konagi 3*+ (ISTANBUL-BEYOGLU)

265 еур

323 еур

358 еур

Grand Washington Hotel 4* (ISTANBUL-FATIH)

265 еур

323 еур

358 еур

Feronya 4* (ISTANBUL-TAKSIM)

265 еур

335 еур

370 еур

Mercure Bomonti 5* (ISTANBUL-SISLI)

265 еур

323 еур

370 еур

Biancho Hotel 4* (ISTANBUL-TAKSIM)

265 еур

347 еур

370 еур

As Pera (Boutique) BOUTIQUE (ISTANBUL-TAKSIM)

289 еур

347 еур

405 еур

Sheraton City Center 5* (ISTANBUL-TAKSIM)

347 еур

439 еур

521 еур

Предлог програма: секој ден летови во Септември и Октомври

Полетување од аеродромот во Скопје за Истанбул со Pegasus Airlines. Слетување во Истанбул, по што следува организиран превоз до хотел. По краткиот одмор во хотел, ви предлагаме да ја посетите познатат населба Султанахмет каде што се наоѓа познатата Сина џамија, Аја Софија и Топ Капи палатата. Ноќевање

Појадок.Предлагаме посета на Долмабахче палатата и крстарење по Босфор. Седнете во некое од кафулињата со поглед кон Босфор и уживајте во вкусот на турското кафе или традиционалните турски слатки. Ноќевање

Појадок. Посетете ја Капали чаршија-затворен трговски маркер во кој се наоѓаат околу 4000 продавници на злато, сребро, кожа, ткаенини… Продолжете ја ноќна низ рестораните и вкусете ја турската кујна. Ноќевање

Појадок. Организиран трансфер до аеродромо. Лет со Pegasus Airlines од Истанбул до Скопје.