fbpx
Најди веднаш

Водич

Софија – преплет од приказни за едно време

За Софија, главниот град на Бугарија, повеќето од нашите граѓани знаат многу. Се оди таму по работа, за забава, пазарувања, на концерти. Денес овој град, во подножјето на планината Витоша,…

Read More

DINERS DAYS 20-28.09

  Денови на попуст и денови на можности Летото заврши, но ние не сме загрижени затоа што имаме план. А исто така и затоа што есента е идеална за патување.…

Read More

за Патувањето

ЗА ПАТУВАЊЕТО КАЖАЛЕ ….

ЗА ПАТУВАЊЕТО КАЖАЛЕ .... Не ми кажувај колку си образован, кажи ми колку си патувал. (Мухамед, исламски пророк)  Да патуваш, значи да се развиваш. (Пјер Бернардо, француски графички дизајнер)  Не…

Read More

Велигденски

Топ 5 Велигденски Традиции од целиот свет

БЕРМУДА: Луѓето од Бермуда го слават Велики петок со пуштање на домашно направени змејови на плажа. Традицијата почнала кога локален наставник од Британската Армија се соочил со потешкотии при објаснувањето…

Read More

Причини зашто да го посетите градот на средновековното време Будва

Будва е еден од дијамантите на Црна Гора. Нејзината топла клима, прекрасни плажи и извонреден стар град привлекува многу туристи од источна Европа секоја година и еве зашто?! Стариот град…

Read More

места

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО СОФИЈА НЕ СЕ ШОПИНГ ЦЕНТРИТЕ

Посетете го главниот град од соседството и овој пат истражете ги вистинските негови убавини. Во престолнината на Бугарија доминира сива архитектурата од комунистичката ера, но сè повеќе се истакнуваат и…

Read More

Скијањето

5 Причини зошто скијањето е најубавиот спорт!

Доколку сеуште не сте размислувале на тема скијање, а и немате пробано за да видите што пропуштате во животот, прочитајте подолу!  5 Причини зошто да скијате: 1. Забава и релаксација…

Read More

Златибор

Кратката приказна за Златибор

  Дали сте знаеле дека: Златибор е дестинација со над 120 години туристичка традиција. Започнувајќи од далечната 1939 година кога на планината биле регистрирани само 1966 туристи, ова туристичко место…

Read More