fbpx
Најди веднаш

All Posts by Staff User

Голтка локална култура од Крф

КРФ Многумина од вас слушнале или прочитале за еден од нај препознатливите пијалaци во Грција, односно нивното вино кое се дегустира најмногу во Санторини, особено виното Assyritiko. Оваа држава е…

Read More

ТОП 3 места за прекрасни глетки на Париз

Преплавен со катедрали, преубaви тераси и енормни историски споменици, во Париз, деновите лессно може да се поминат гледајки нагоре. Но трудот ќе ви се исплати ако се искачите на некоја…

Read More

Сите апликации што ви требаат за патување

Паметните телефони и апликациите се нашиот најдобар пријател. ако често патувате, знаете за што зборуваме. во денешно време постои апликација за СЕ! Најдете авантура, запознајте нови луѓе, јадете како локалец..…

Read More

Потеклото на Новогодишниот бакнеж

Наводно, ако ги бакнете најблиските на полноќ, штом настапи Новата Година, ќе ги зајакнете и подобрите врските со нив во текот на целата година што доаѓа. Од каде потекнува традицијата…

Read More

Софија – преплет од приказни за едно време

За Софија, главниот град на Бугарија, повеќето од нашите граѓани знаат многу. Се оди таму по работа, за забава, пазарувања, на концерти. Денес овој град, во подножјето на планината Витоша,…

Read More

11 Неверојатни места на кои спиењето е уникатно искуство

Си спиел ли некогаш навистина високо над земјата, на кран или во крошната на дрво? Не? А во подземна пештера? Подготвен ли си малку да го зачиниш вообичаеното хотелско престојување?…

Read More

12 Италијански поговорки за важните работи во животот

СЕМЕЈСТВО. ХРАНА. ПРИЈАТЕЛИ. Италијаните навистина знаат што е важно во животот. Храната, особено онаа во која се ужива со пријателите и семејството е момент што го прави животот сладок. Многу…

Read More

Лето како на филм

Лао Цунг рекол: „ Патување од илјада милји почнува со еден чекор“. Еден чекор во вистинскиот правец може да ве однесе многу далеку. За нас ова лето тоа беше нов…

Read More

СУПЕР ЈАХТИ ВРЕДНИ 600.000.000 фунти ВИДЕНИ НА КРФ

На почетокот на Мај, британски "SUN" ја објави веста за парот супер јахти кои биле забележани како отпловуваат од брегот на прекрасната Француска ривиера. На прекрасната јахта едрилица 'Sailing Yacht A',…

Read More