МИЛАНО ВО MAJ

Милано е современ град со бурна историја и стари градби, центар на светската мода. Најбогатиот и најмодерниот град во Европа кој истовремено изобилува со историски и артистички атракции, меѓу кои најголемата готска катедрала во светот, уметничкото дело “Последната вечера” и најпознатата оперска куќа “La Scala”.Преку ден може да направите одличен шопинг, додека пак во вечерните часови може да уживате во авангардната театарска сцена или во некој од ноќните клубови.

МИЛАНО ВО МАЈ

Милано е современ град со бурна историја и стари градби, центар на светската мода. Најбогатиот и најмодерниот град во Европа кој истовремено изобилува со историски и артистички атракции, меѓу кои најголемата готска катедрала во светот, уметничкото дело “Последната вечера” и најпознатата оперска куќа “La Scala”.

Преку ден може да направите одличен шопинг, додека пак во вечерните часови може да уживате во авангардната театарска сцена или во некој од ноќните клубови.

Предлог програма: 27.05-31.05.2019

Ден 1

1ден: Препорачуваме разглед на градот-замокот Сфорца, некогашната резиденција на миланските војводи, плоштадот Дуомо и катедралата Дуомо, најголемата катедрала во Италија и петта по големина во свет, Galleria Vittorio Emanuele ,Миланската скала.

Ден 2

2ден: Посета на црквата “Santa Maria della Grazzie”, во чија близина се наоѓа едно од ремек делата на Леонардо Да Винчи-“Последната вечера”. Предлагаме прошетка по каналот “Navigli”, а вечерта вклучете се во една од ноќните тури за разглед на градот.

Ден 3

3ден: Ден предвиден за најпознатиот шопинг. Во самиот центар на Милано до катедралата Дуомо, се наоѓа познатиот трговски центар Galleria Vittorio Emanuele II, потоа низ златниот четврт улиците Via Montenapoleone, Via Gesu, Via St.Andrea и Via Santo Spirito, да завршите кај улиците Corso Venezia и Corso Buenos Aires.

Ден 4

4ден: Слободно време. Приватен трансфер до аеродромот во Беграмо. Ви препорачуваме да бидете на аеродромот два часа пред поаѓање.

Цена од: 215 еур (13.330 мкд)

27.05-31.05.2019

Во цената е вклучено:

-Авионски превоз Скопје-Милано-Скопје со Wizz Air

-Аеродромски такси

-Бесплатна рачна торба до 8кг со димензии (40x30x20 cm)

-Хотел со 2*/3* -услуга 4 ноќевања со појадок или наем на соба

(Предлог хотел Convertini 2* на 5км од центарот)

Во цената не е вклучено:

-Трансфер од/до аеродром-хотел (информативно: 8 еур шатл бус; 60 еур такси)

-Патничко осигурување

-Туристичка такса 3 еур на ден по лице (се плаќа во хотел)

Летови: Понеделник и Петок

Скопје-Милано Малпенса 12:40-14:45

Милано Малпенса -Скопје 15:25-17:30

**Цената зависи од моментално расположливи места во авио компанијата и хотелите

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ АВИОНСКИ ПОНУДИ ТУКА