Милано (Џенова-Лугано – Комо – Верона) – 3НП – Велигден (СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА)

“Северниот Бисер”на Италија како го нарекуваат Милано, со бурна историја и стари градби, денеска е центар на Светската Мода. Се е предодредено на Модата , од Архитектурата до спомениците и начинот на живот. Тука ќе уживате во ремек делото на Готиката во ликот на најголемата Готска Катедрала во Светот, најпознатата Оперска куќа во светот – La Scala, Пасажот на Виктор Емануел со бројни брендирани бутици. А вечерите поминете ги во Опера, Театар или во многубројните клубови.

Милано (Џенова-Лугано – Комо – Верона) – 3НП – Велигден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  209 евра / 12.960 денари

РОДЕНДЕНСКА ЦЕНА 189ЕВРА  ДО 15.04.2019

Термин 2Aприл

Ден 1
 

1 ден  25.04.2019 СКОПЈЕ   

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 10:00 часот.Поаѓање за Милано  во 10:30 часот Се патува преку граничниот премин Tабановце.Патување преку Србија,Хрватска,Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

Ден 2

2 ден  26.04.2019 OUTLET FRANCIA CORTA – МИЛАНО 

Предпладне пристигнување во шопинг центар FRANCIA CORTA, слободно време за шопинг. Патувањето продолжува према Милано.  По пристигнувањето   одиме на   разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот… Слободно време за индивидуални прошетки… Сместување во хотел. Ноќевање.

Ден 3

ден  27.04.2019  МИЛАНО – ЏЕНОВА 

Појадок.  Предлагаме целодневен излет до Џенова… вечната соперничка на Венеција за превласт над Средоземното море. По пристигнувањето следи прошетка низ стариот дел на градот ( под заштита на УНЕСКО)-   Palazzo Reale, Piazza de Ferrari, Porto Antico, aquarium, Torre della Lanterna. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг . Враќање во Милано.  Слободно време за индивидуални прошетки. Ноќевање.

Ден 4

4 ден   28.04.2019 МИЛАНО- ЛУГАНО(ШВАЈЦАРИЈА)-КОМО

Појадок.  Предлагаме целодневна посета на Лугано(Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано: катедралата San Lorenzo, црквата Santa Marina di Angelo, стариот град со пркрасните плоштади, казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки.  Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни) , вилите на Стинг, Ричард Брансон . Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve… Можност за факултативно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили .Слободно време за прошетки.  Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

Ден 5

5 ден  29.04.2019 МИЛАНО –ВЕРОНА – СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно предпладне во центарот на Милано. Во попладневните часови Тргнуваме кон Скопје со попатна посета на  Верона.. Разглед на градот со посета на куќата на Јулија, колосеумот, плоштадите Бра и Ебре. Слободно време за индивидуални прошетки. Во вечерните часови поаѓање за Македонија. Патувањето продолжува  преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи .

Ден 6

6 ден  30.04.2019 СКОПЈЕ 

Пристигнување Скопје во пладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  209 евра / 12.960 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје-Милано -Скопје
 • 3 ноќевања со појадок  во хотел 3* НП во Милано
  Best Western Hotel Golden Mile  4* ,
 • Посета на OUTLET SHOPING FRANCIACORTA
 • Посета на Верона
 • Организација и водство на програмата
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник
 • Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Охрид,  Кавадарци(Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  210   денари
 • Разглед на Милано 10€
 • Факултативен излет за Лугано и Комо  35€
 • Крстарење по езерото Комо(30мин) 10€
 • Посета на Џенова 35€
 • Туристичка такса Милано 5€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција)
 • Доплата за еднокреветна соба – 4.650 ден

 

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК