БУДИМПЕШТА ЗА 8-МИ МАРТ (Авионски) (СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА)

Будимпешта– град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината.
Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции. Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и Пешта кои формирале еден град, односно Будимпешта. Познат по своите бројни топли природни и вештачки извори кои датираат уште од 1934 година, му ја подарија титулата на “Градот на Бањите“.

БУДИМПЕШТА ЗА 8-МИ МАРТ

СРЕЌНА НЕДЕЛА!!!

ЦЕНА: 179 евра

Важи за уплати од 04.02 – 10.02.2019

Цена на аранжманот:

249 евра (15.440 ммкд)

Повеќе од 1500 години стара историја и културно богатсвo кое бројните цивилизации го оставиле ја прават Будимпешта фасцинантна. Споена од три града: Буда, Обуда и Пешта, настанала во 1873 година, убавицата на Дунав ја красат 10 мостови и Кралската палата. И запомнете, не сте биле во овој град доколку не сте прошетале по познатата улица Ваци, не сте ја посетиле познатата слаткарница Жербо или не сте уживале во познатите унгарски Чарди.

 

Авион / 4 дена / 3 ноќевања

Ден 1

02 март СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА

Состанок на група на аеродромот Александар Велики во 06.15 часот. Полетување за Будимпешта со лет на Визер во 08.05 часот. Слетување во Будимпешта во 09.25 часот. Трансфер до хотел со попатна посета на Сент Андреа (околу 2 часа со доплата 15 евра). Сент Андреа – малото живописно гратче во непосредна билизина на Будимпешта, ќе ве освои со старата архитектура, шетајќи по калдрместите улички на сите страни винотеки, ресторани и слаткарници каде задолжително е да се пробаат слатки со марципан. Пристигнување во Будимпешта и панорамско разгледување на градот: од споменикот на Милениумот, операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, парламентот, црквата Св. Стефан, преку мостовите на Дунав, кои ги спојуваат Будим и Пешта, на Цитаделата – Кралската палата, Црквата Св. Матејас, и на крај Рибарската тврдина…. Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.

Ден 2

03 март БУДИМПЕШТА

Појадок. Факултатативна посета на Зоолошката градина во Будимпешта – отворена пред повеќе од 150 години, поседува една од најбогатите збрики во Европа со над 1000 видиви животни, ретки видови, како и широк спектар на флора… во туристичкиот водич на Будимпешта препорачана за посета. Слободно попладне. Вечерта, факултативно – крстарење со брод под прекрасните мостови Дунав, за да ја запознаете Будимпешта и навечер. Факултативно – вечера во традиционален унгарски ресторан – чарда со богата музичка и фолклорна програма и специјалитети од унгарската кујна. Ноќевање.

Ден 3

04 март БУДИМПЕШТА

Појадок. Факултативна посета на Палатата Годоло – најголемата барокна палатаУнгарскиот Версај и омилената палата на Сиси. Или факултативна посета на Аквариум и Тропикариум во Будимпешта – отворен во 1999 година, на површина од 3000 метри квадтатни, организирано во 8 простории каде се сместени стотици видови на водни животни, егзотични птици… замислете си тунел долг 12 метри каде што ајкулите пливаат околу Вас. Слободно попладне за ручек, време да се вкусат славните креации на Унгарската кујна. Можност за посета на Островот Маргарет – “зеленото срце” на градот, многумина го сметаат за еден од најдобрите градски паркови во Европа, совршено место за прошетки, одмор, уживање… Слободно попладне. Ноќевање.

Ден 4

05 март БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ

Појадок – ланч пакет. Трансфер до аеродром, полетување за Скопје со Визер во 06.10 часот. Слетување во Скопје во 07.35 часот.

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Авиобилет на релација Скопје – Будимпешта – Скопје со Визер

– Кабински багаж (1 торба до 8 кг. со димензии 40х30х20см)

– Организиран трансфер аеродром-хотел-аеродром

– Сместување во хотек 3* на база 3 ноќевања со појадок

– Организиран разглед на Будимпешта

– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– Аеродромски такси 2.990 мкд

– Влезници во музеите и културно – историските споменици

– Доплата за чекиран багаж – куфер до 10kg 1.200 мкд / 20Kg 2.200 мкд *(цената може да се промени како наближува летот)

– Посета на Сент Андреа 15 евра

– Крстарење со брод по Дунав со 15 евра

– Вечера во чарда 35 евра

– Влезница за Аквариом и Тропикариум со водич 20 евра

– Влезница за Зоолошка градина 15 евра

– Задолжително патничко-здравствено осигурување

– Доплата за еднокреветна соба 4.900 мкд

НАПОМЕНИ:

– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници.

– За факултативните излети се изјаснувате во агенцијата при уплата на аранжманот, како би можеле истите навремено да се резервираат и организираат.

– Факултативните излети се уплатуваат во агенција или првиот ден од патувањето, доколку се изјасните за посета, истата не може да се откже на лице место.

– За овој програм важат Опшите Услови на патување на СКТМ.

– Цената на аражманот се во агенција, исклучиво во денари, по курс 1€ = 62,00мкд.

– При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени:

– Т.А.Стаф Травел го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја промени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.

– За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, музеи, нституции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

– Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на програмата, во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некои од локалитетите предвидени за посета и сл.

– Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА 8-МИ МАРТ НА СЛЕДНИОВ ЛИНК

 

 

Будимпешта за