Берлин април (авионски)

Берлин — главен град на Германија и една од нејзините шеснаесет покраини. Со население од 3,45 милиони жители, Берлин е најголемиот град во Германија. Тој е втор најнаселен град и осма најнаселена урбана област во Европската Унија. Се наоѓа во североисточна Германија и е центар на метрополитенската област Берлин-Бранденбург. Во Берлин живеат 5 милиони луѓе од над 190 земји. Географски, градот се наоѓа во Европската рамница и затоа е под влијание на умерената сезонска клима. Околу една третина од територијата на градот ја сочинуваат шуми, паркови, градини, реки и езера.

Берлин

13.04-16.04.2019

Берлин, најголемиот и главниот град на Германија, кој нуди прекрасна комбинација на историја, ноќен живот, архитектура и култура. Градот има скромни почетоци, но со времето прераснува во европска велесила и станува динамичен, креативен, вистински град метропола. Истовремено е познат како еден од најзелените градови во Европа, над 60% од неговата површина се паркови и реки. Создадете ги вашите нови спомени, токму тука.

 

Предлог програма: 13.04-16.04.2019
Ден 1

Ви предлагаме разглед на градот и посета на Меморијалната црква, Новата национална галерија, Филхармонијата, плоштадот Потсдам, Сони центарот, плоштадот Александар плац, Градската куќа, Катедралата, Операта, Брандербушката порта, Рајхстагот, остатоците од Берлинскиот сид.

Ден 2

Посетете го Потсдам, еден од најубавите и најзелените градови во Германија, а воедно и главен град на Брандербург. Посета на прускиот дворец Сансуси, некогашната летна резиденција на кралот Фридрих Велики.

За шопинг не ја пропуштајте најголемата европска стоковна куќа на 8 ката-KaDeWe.

Ден 3

Прошетка до островот музеј, комплекс од неколку музеи, меќу кои и Паргамон со непроценливата збирка на антиквитети. Побарајте го култното кафуле Berliner Kaffeerosterei и пробајте ја популарната германска “кафе и торта”.

Ден 4

Предлагаме да направите разглед на стариот. Индивидуален трансфер до аеродром. Предлагаме да бидете на аеродром два часа пред летот.

 

Цена од:  239 еур (14.820 мкд)

13.04-16.04.2019

Во цената на аранжманот Берлин во април е вклучено:
  • Авионски превоз Скопје-Берлин-Скопје со Wizz Air
  • Аеродромски такси
  • Бесплатна рачна торба  до 8кг со димензии (40x30x20 cm)
  • Хотел со 2*/3* -услуга 3 ноќевања со појадок (Предлог Novum Hotel City B Berlin 3* на 5 километри од центарот)

 

Во цената на аранжманот Берлин во април не е вклучено:
  • Трансфер од/до аеродром-хотел (информативно: 6 еур шатл бус; 30 еур такси)
  • Патничко осигурување
Летови: Вторник, Четврток и Сабота во Април

Скопје – Берлин Шенефелд   13:00-15:20

Берлин Шенефелд – Скопје  15:50-18:10

**Цената зависи од моментално расположливи места во авио компанијата и хотелите

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ АВИОНСКИ ПОНУДИ ТУКА