Фиренца (Тоскана) 3НП – Нова година 2019

Фиренца е град во средна Италија на реката Арно со 366.488 жители. Фиренца е главен град на регионот Тоскана и покраината Фиренца. Заради културното и уметничкото значење често пати се нарекува и „Италијанска Атина“.
Фиренца е позната по својата историја. Центар на европската трговија и економија и еден од најбогатите градови на денешницата. Фиренца се смета за местото каде се родила ренесансата и била нарекувана Атина на средниот век. Во нејзината бурна политичка историја се вклучени периодите кога владеела силната фамилија Медичи и бројни религиозни и републикански револуции. Од 1865 до 1870 та година, градот бил исто така и престолнина на скоро основаното Кралство на Италија.

Фиренца (Тоскана) 3НП

Нова година 2019

Фиренца, Италија

Овој град привлекува милиони туристи секоја година бидете и вие еден од нив и дочекајте ја Нова Година 2019 во Фиренца. Овој град беше прогласен за Светско културно наследство од страна на УНЕСКО во 1982 година. Поради нејзиното уметничко и архитектонско богатство, од страна на Форбс, Фиренца беше прогласена за една од најубавите градови во светот и градот е познат по својата историја, култура, ренесансната уметност и спомениците.Градот исто така има голем број на музеи и уметнички галерии, како што се галериите Уфици и Пити меѓу другите и сe уште има влијание во полето на уметноста, културата и политиката. Фиренца исто така е важен град и за италијанската мода, рангиран меѓу првите педесет главни градови на модата во светот а исто така е и водечки национален економски центар.

Дочекајте ја Нова Година 2019 во Фиренца. Нека ова патување ви овозможи безброј нови искуства, наместо слушател да ве претвори во раскажувач на една поинаква приказна.

 

Ден 1

28.12.2018 – СКОПЈЕ – Монтекатини

Состанок на групата во 12:30 на паркингот кај Спортски центар Борис Трајковски. Во 13:00. Поаѓање за Фиренца, Италија. Патување преку Србија, Хрватска и Словенија, со попатни паузи за одмор, пасошка и царинска контрола. Ноќно возење.

Ден 2

29.12.2018 – Монтекатини

Пристигнување во пладеневните часои во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно време  за одмор и индивидуални прошетки.  Ноќевање.

Ден 3

30.12.2018– МонтекатиниСиена– Сан Џимињано – Монтекатини

Појадок. После појадокот заминување на полудневен факултативен излет со локален водич во градовите Сиена и Сан Џимињано. Пристигнување во Сиена, градот кој низ историјата претставуал најголем ривал на Фиренца и втор по важност во Тоскана по богатата ризница на уметничко и културно наследство. Разглед на градот: црквата San Domenico, Катедралата Siena –Metropolitana di Sandra Maria Assunta, Pallazo Salimbeni и Piazza Salimbeni  и плоштадот  Del Campo – плоштад во облик на школка на кој се одржува познатата коњска трка Palio...Слободно време за индивидуална прошетка до поаѓањето за Сан Џимињано.

Пристигнување во Сан Џимињанотипично тосканско градче опкружено со винови насади и маслинови градини. “San Gimignano dala belle Tore” во кој е добро сочуван амбиентот од XIII и XIV век, и 14-те кули кои прават една целина на ова живописно мало тосканско градче. Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во хотел. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 4

 31.12.2018 – Монтекатини – Лука – Пиза – ФиренцаМонтекатини

Појадок. Препорачуваме организирана посета на Пизаи Лука  Пиза, град во Италија лоциран на бреговите на Тосканската ривиеранекогашна моќна поморска сила чијашто флота скоро 150 години била најголемата сила на Средоземното море. Посета на центарот на градот каде се сместени трите обележја на овој град: Piazza Dei Miracoli, Катедралата DUOMO,  Крстилиницата San Giovanni, Кривата Кула (која вооедно е и најпознатата кула во Италија), Campo Santo (Стари гробишта).

По посетата на Пиза, заминуваме накај Лука, познат  по своето речиси недопрено старо градско  јадро, опкружено со ѕидини од времето на ренесансата… Лука е одалечен на само 70 км од Фиренца и низ него тече реката Серико која на 10 км западно се влева во Тиренско море.  Враќање во хотел. Вечерта можност за дочек на НОВА ГОДИНА 2019 во Фиренца (факултативно)… Секој плоштад со своја новогодишна бајка.  Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 5

01.01.2019– Монтекатини –  Фиренца – Скопје

Појадок. Доцен појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Заминување на целодневна факултативна посета на Фиренца. лоцирана во срцето на Тосканана реката Арно, својот подем го доживува за време на моќната Фамилија МЕДИЧИ кои владееле од XIV- XVII век, кои се познати како големи мецени на уметноста и културата, потикнувачи на ренесансниот период. Разглед на градот: Палатата Векио, Катедралата Дел Фиори, Крстилницата Сан Џовани, Плоштадот Сињори, Галеријата УФИЦИ, Мостот ПОНТЕ ВЕКИО, Црквата Санта Кроче, Палатата ПитиСлободно време за индивидуални прошетки… Во договорено време поаѓање за Скопје. Денско и ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попантни паузи за одмор, пасошка и царинска контрола.

Ден 6

02.01.2019 – Скопје

Пристигнување во Скопје во  попладневни  часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  ЗА УПЛАТА ДО 15.11.2018:  199 /12.340 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 209€/ 12.960 ден

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високотуристички автобусна дадената релација
 • Сместување во хотел со 3* на база 3НП (ноќевање со појадок) во Монтекатин
 • Дочек на Нова Година Фиренца ( трансфер)
 • Организација, реализација и професионален туристички придружник на патувањето
 • Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп,Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес
* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Посета на Сиена и Сан Џимињано (трансфер, локален водич) – 40€
 • Целодневна организиранa посета  на Пиза и Лука(трансфер, локален водич) – 40
 • Посета и разглед на Фиренца(трансфер, водич) – 20€
 • Туристичка такса во хотел во Монтекатини (3 евра по лице на ден, се плаќа во Италија)
 • Патничко здравствено осигурување – 190 ден
 • Доплата за еднокреветна соба – 4340 ден.
 • Индивидуални трошоци

 

НАПОМЕНИ:

 •  За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 •  Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 •  Попустите не се комбинираат
 •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди сатница на поаѓање.

 

Погледнете ги останатите наши понуди за Нова Година 2019 на следниов ЛИНК

 

Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца- Нова-Година-2017-во-Фиренца-