САНТОРИНИ ЗА ВЕЛИГДЕН 3НП

Издигнувајќи се од сините води на Егејското море, тркалезниот архипелаг на вулкански острови, 200 километри југоисточно од копното на Грција, со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја. Санторини и припаѓа на групата острови Киклади и опфаќа територија од околу 96 км2, должина на обала од околу 69 км. Западната страна на островот, онаа која е свртена према вулканот е карпеста и стрмна и се вика KALDERA. На југоисточниот дел се наоѓа варовито вулканска планина MESA VOUNO со највисок врв Prophifitis Ilias. Климата е умерена и е медитеранска. Во текот на летото дува североисточен ветер познат по името meltemi, а во текот на зимата температурата никогаш не паѓа под 10 степени. Дожд врне понекогаш во зима, а во текот на летото нема врнежливи денови.

САНТОРИНИ ЗА ВЕЛИГДЕН 3НП

Термин 5 ти Април

Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како што ќе се доближувате до островот, се потешко е да сфатите дека тој кружен залив, некогаш бил вулканско срце. Жителите на Санторини за време на сончевите денови не се занимаваат само со туризам, туку и со одгледување на специфични видови на винови лози, од кои се добива најубавото вино NYCHTERI, потоа со одгледување на добро познатите ситни мали санториниски домати кои се со неверојатен вкус и од кои се подготвуваат преубави специјалитети во санториниските таверни. На островот не постојат извори на слатка вода, почвата се наводнува од умерената влага на островот, а водата за пиење е исклучиво флаширана. Главен град на островот е FIRA кој е изграден на самиот срт на калдерата на 260 м. над површината на морето.

 

Ден 1

05 Април  СКОПЈЕ – ПИРЕА

Состанок на групата на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски во 14 30ч. Се патува преку граничниот премин Богородица со попатни паузи.

Ден 2
06 Април ПИРЕА – САНТОРИНИ

Пристигнување на пристаништето Пиреа во раните утрински часови. Качување во брод и испловување во 07:25 часот. Пристигнување на пристаништето во Санторини во 15:30/ часот. Трансфер од пристаниште до хотел со автобус. Сместување во хотел. Информативен состанок за презентација на факултативните излети. Слободно време. Вечерта можност за посета на селото Pirgos и присуство на свечената црковна манифестација за Велики Петок. Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 3
 07 Април  САНТОРИНИ

Појадок.Слободен ден или факултативно Kaldera morning – cruise. Ексурзијата започнува со мал традиционален брод кој Ве води по Калдерата до Nea Kameni – новиот вулкан, каде со локален водич се искачуваме до врвот на вулканот, каде што на врвот ќе го видиме и активниот кратер. Слободно време за фотографирање. Враќање на брод со кој се продолжува до Palia Kameni – стариот вулкан, каде што ќе имате можност да се капете во термалните води.

Враќање на пристаништето Athinos по Калдерата од каде што од бродот ќе ги видите двете стари пристаништа, пловидбата е долж сртот на Санторини се до новото пристаниште а за време на пловидбата се гледаат градовите Oia (Иа) и Fira (Фира). Ја продолжуваме екскурзијата со посета на главниот град Фира, до каде се искачуваме пеш или со жичара или со магариња. Слободно време во Фира за индивидуални прошетки низ Фира и ручек во некоја од грчките таверни. Враќање во хотел во попладневните часови. Вечерта пеш Ве водиме во црква на велигденска литургија за да го дочекаме Христовото раѓање. Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 4
08 Април САНТОРИНИ

Појадок. Целодневен факултативен излет – FULL DAY SANTORINI. Посета на селцето Акротири,одиме кон црвената плажа каде што ќе има можност за фотографирање на импресивната плажа.

Продолжуваме кон автентичните  живописни селца на островот, Мегалохори и Емпорио… Продолжуваме кон Имеровигли, балконот на Калдерата, највисокиот и најлуксузниот дел на градот Фира. Пешачка тура низ тесните улички меѓу пештерните куќи се до Фиростефани.

Како шлаг на денот Ве водиме во Oia (Иа) од каде ќе го видите најубавото зајдисонце. Слободно време за прошетки низ теснните улички каде ќе ги видите белите црквички со сини куполи.

Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

Ден 5
09 Април САНТОРИНИ – ПИРЕА – СКОПЈЕ  

Појадок. Напуштање на собите. Предлагаме посета на винаријата со посета на музеј на традиционално производство на вино во последните 450 години, единствен музеј во Грција кој се наоѓа на 8 метри длабоко во вулканска пештера. Дегустација на 4 различни видови на вулкански вина.

Во 14 часот трансфер до пристаниште. Испловување на бродот во 15:30. Пристигнување во Пиреа во 23:30. Ноќно возење со попатни паузи.

Ден 6
10 Април СКОПЈЕ  

Пристигнување во Скопје во предпладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТА ДО 01.03: 199€ / 12.340 денари 

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ САНТОРИНИ ЗА ВЕЛИГДЕН :209€ / 12.960 денари 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ САНТОРИНИ ЗА ВЕЛИГДЕН Е ВКЛУЧЕНО:
 •  Превоз со високотуристички автобусна релација Скопје – Пиреа – Скопје
 •  Трансфер со брод на релација Пиреа – Санторини – Пиреа
 •  Трансфер пристаниште – хотел – пристаниште
 •  3 ноќевања со појадок  во хотел со 2*/3* во Камари / Периса
 •  Организација и придружник на патувањето 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ САНТОРИНИ ЗА ВЕЛИГДЕН НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
 • Факултатувни излети и програми
 • Посета на Pirgos – 10 € (превоз + водич)
 • Full day Santorini– 20 € (превоз + водич)
 • Kaldera morning  -( крстарење со брод+водич-влезница за вулканот и жичара или магаре до фира) -35€
 • Посета на винарија со дегустација на 4 вина и вински музеј
 • ( превоз+влезница за винарија+водич) – 15€
 • Грчка вечера со музика 30€
 • кабина на брод 6.200 денари
 • авионско седиште на брод 4.000 денари
 • днокреветна соба 2.000 денари
 • задолжително патничко осигурување 180 денари

 

НАПОМЕНИ:
 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање.

 

 

САНТОРИНИ            

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК