Милано 3НП – Нова година 2019

Милано е еден од најголемите градови во Италија и во главниот град на провинцијата Ломбардија. Неговото население е околу 3,5 милиони луѓе, кои себеси се нарекуваат Mиланези. Тој се наоѓа во северниот дел на Италија и се смета за “економско срце” на Италија. Од околу 200 најголеми фирми во Италија, речиси половина од седиштето е токму во Милано. Во 1910 тука е основана фабриката за автомобили “Алфа Ромео”, која денеска е дел од големата корпорација FIAT. Исто така, светски познатата компанија за гуми “Пирели”, се наоѓа во Милано. Градот е исто така светски познат моден центар. Во деновите на миланската мода односно Milan fashion week, два пати годишно, градот се претвора во огромна модна писта. Првата недела од април, традиционално се одржува ден на дизајнот односно Milan design week. И јавните простори се трансформираат во изложбените сали. Милано се нарекува и “Бисер на Северот”, поради бурна историја. Таа започнува во античките времиња кога Римјаните го подигнале по поразувањето на Галите. Токму затоа е и посетен од толкав голем број на туристи. Важно е да се напомене дека еден краток период, Милано бил главена престолнина на семоќната и цврста Римска империја.

Милано 3НП – Нова година 2019

Милано е градот на модата, културата и фудбалот! Се наоѓа во покраината на Ломбардија, во близина на езерото Комо и Лугано, претставува скапоцен камен на италијанскиот туризам. Замокот Сфорца е вистински “празник за очи” за љубителите на уметноста и архитектурата. Прекрасни плоштади, живописни ресторани. Миланската Скала е една од најпознатите и најценети оперски куќи. Место каде што се Леонардо да Винчи создаде ремек-дело “Тајната вечера”. Почувствувајте ја високата мода во најпознатата модна икона Galleria Vittorio Emanuele. Доживејте ја Италија со порција паста, пица, единственото капучино и црвено миланско вино!

 

 

Ден 1
28.12.2018 СКОПЈЕ   

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 11:30 часот.Поаѓање за Верона во 12:00 часот Се патува преку граничниот премин Tабановце.Патување преку Србија,Хрватска,Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

Ден 2
29.12.2018 FRANCIACORTA OUTLET – МИЛАНО 

Пристигнување во Franciacorta outlet во утринските часови. Слободно време (2 часа) за предновогодишен шопинг. Продолжуваме кон Милано.Пристигнување во Милано во попладневните часови. Сместување во хотел. Можност за прошетка по раздвижените и прекрасно украсени улици на модниот центар на светот, многубројните дуќани, луксузни трговски центри (индивидуално)… Можност за шопинг по најкреативните божиќни тезги поставени во центарот на Милано…  Враќање  во хотел. Ноќевање.

Ден 3
30.12.2018 МИЛАНО- ЛУГАНО (ШВАЈЦАРИЈА)-КОМО

Појадок.  Предлагаме целодневна посета на Лугано(Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано: катедралата San Lorenzo, црквата Santa Marina di Angelo, стариот град со пркрасните плоштади, казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки.  Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни) , вилите на Стинг, Ричард Брансон . Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve… Можност за факултативно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили .Слободно време за прошетки.  Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

Ден 4
31.12.2018  МИЛАНО 

Појадок. Предпладне одиме на   разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот… Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во хотел, слободно време за одмор. Вечерта дочек на Нова Година на градскиот плоштад.  Ноќевање.

Ден 5
01.01.2019 МИЛАНО –ВЕРОНА – СКОПЈЕ

Појадок. Тргнуваме кон Скопје со посета на  Верона.Пристигање во Верона во попладневните часови. Разглед на градот со посета на куќата и гробот на Јулија, колосеумот, плоштадите Бра и Ебре. Слободно време за индивидуални прошетки. Во вечерните часови поаѓање за Македонија. Патувањето продолжува  преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи.

Ден 6

02.01.2019 СКОПЈЕ 

Пристигнување Скопје во попладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 15.11.2018: 179 / 11.100 денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  18 / 11.720 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје-Милано -Скопје
 • 3 ноќевања во хотел 3* НП во Милано(околина)
 • Посета на Верона
 • Организација и водство на програмата
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник
 • Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Охрид,  Кавадарци( Дреново), Струмица, Штип, Велес
* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  190 денари
 • Разглед на Милано 10€
 • Факултативен излет за Лугано и Комо  35€
 • Крстарење по езерото Комо(30мин) 10€
 • Туристичка такса Милано 5€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција)
 • Доплата за еднокреветна соба – 4.650 ден

 

НАПОМЕНИ:

 •  За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 •  Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
 •  Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 •  Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.

 

Погледнете ги останатите наши понуди за Нова Година 2019 на следниов ЛИНК

 

Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано Нова Година 2017 во Милано