МИЛАНО ЗА ВЕЛИГДЕН – СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА

Милано е еден од најголемите градови во Италија и во главниот град на провинцијата Ломбардија. Неговото население е околу 3,5 милиони луѓе, кои себеси се нарекуваат Mиланези. Тој се наоѓа во северниот дел на Италија и се смета за “економско срце” на Италија. Од околу 200 најголеми фирми во Италија, речиси половина од седиштето е токму во Милано. Во 1910 тука е основана фабриката за автомобили “Алфа Ромео”, која денеска е дел од големата корпорација FIAT. Исто така, светски познатата компанија за гуми “Пирели”, се наоѓа во Милано. Градот е исто така светски познат моден центар. Во деновите на миланската мода односно Milan fashion week, два пати годишно, градот се претвора во огромна модна писта. Првата недела од април, традиционално се одржува ден на дизајнот односно Milan design week. И јавните простори се трансформираат во изложбените сали. Милано се нарекува и “Бисер на Северот”, поради бурна историја. Таа започнува во античките времиња кога Римјаните го подигнале по поразувањето на Галите. Токму затоа е и посетен од толкав голем број на туристи. Важно е да се напомене дека еден краток период, Милано бил главена престолнина на семоќната и цврста Римска империја.

МИЛАНО ЗА ВЕЛИГДЕН

 

Ден 1

05.04.2018 СКОПЈЕ – МИЛАНО

Состанок на групата во 12:30 часот и поаѓање за Милано во 13:00 часот на паркингот кај спортски центар „Борис Трајковски“. Дневно и ноќно возење преку Србија, Хрватска иСловенија со попатни паузи за одмор и други царински формалности.

Ден 2

06.04.2018 МИЛАНО

Пристигнување во Милано во попладневните часови. Сместување во хотел. Можност за прошетка по раздвижените улици на модниот центар на светот, многубројните дуќани, луксузни трговски центри… Можност да пробате традиционални италијански специјалитети во некој од локалните ресторани (индивидуално со локален превоз со пртителот на групата). Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 3

07.04.2018 МИЛАНО

Појадок. После појадокот следи организиран разглед на Милано (факултативно): Миланската катедрала, операта, галеријата Виториo Емануелe, замокот Sforza, плоштадот и катедралата Дуомо, градската куќа, црквата Santa Maria delle Graziе…  Слободно време за индивидуални активности. Враќање во хотел… Слободна вечер и можност за прошетка низ центарот на градот. Ноќевање.

Ден 4

08.04.2018 ЛУГАНО – КОМО

Појадок. После појадокот следи целодневен факултативен излет на Лугано, градче во Швајцарија, што лежи на брегот на езерото Лугано под Алпите. Поради добрите климатски услови, развиеното банкарство и понудата за богата забава, го нарекуваат “Швајцарско Монте Карло”. Посетата на Лугано дава можност за прошетка низ стариот дел на градот кој е претворен во пешачка зона со своите плоштади Piazza Ciochara, Piazza della Reforma, Катедралата San Lorenzo, големиот градски парк, еден од најубавите во Швајцарија Parco Civico…

Прошетката продолжува со посета на монденското градче Комо кое се наоѓа на брегот на истоименото езеро, кое е трето по големина во Италија. Слободно време за индивидуални прошетки или факултативана можност за возење со брод по езерото. Во попладневните часови враќање во Милано. Слободно време за одмор или посета на надалеку познатите италијански ресторани и кафетерии кои со својата префинетост ќе ја направат вечерта пријатна и незаборавна (индивидуално со локален превоз). Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 5

09.04.2018 МИЛАНО – СКОПЈЕ

Појадок. После појадокот напуштање на хотелот и заминување за Верона. Пристигање во Верона во пладневните часови. Разглед на градот со посета на куќата и гробот на Јулија, колосеумот, плоштадите Бра и Ебре. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови заминување за Скопје со попатна пауза за посета на популарниот аутлет шопинг центар McArthur Glen. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Ден 6

10.04.2018 СКОПЈЕ

Пристигање во Скопје во претпладневните часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.03: 189€/ 11.710 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 199€/ 12.330 ден.

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • Сместување во хотел со 3* – 3 НП (ноќевање со појадок) во Милано
 • Организиран разглед на Верона
 • Организација, реализација и придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Организиран разглед на Милано со локален водич – 10
 • Факултативен излет на Лугано и Комо – 35€
 • Туристичка такса за ноќевање во Милано (3-5€ по ноќ, се плаќа во хотелот)
 • Влезници за културно-историските знаменитости
 • Индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување –  5€

 

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање
 • Организиран БЕСПЛАТЕН трансфер на патниците од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Неготино, Велес, Струмица, Радовиш и Штип.

 

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК