КРАКОВ ЗА ВЕЛИГДЕН

Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу 750 000 жители. Површината на градот е 326,8км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Краков е еден од најважните културни центри на Полска, а и го сметаат за културна престолнина на државата. Во Краков се наоѓаат многу културни институции кои се од посебно значење за цела Полска.

КРАКОВ ЗА ВЕЛИГДЕН

Град со посебна атмосфера и извонредно топли и гостопримливи луѓе, град за истражување, провод и прошетка во минатото. Измешаноста на минатото со сегашноста го прави Краков по се единствен и никогаш ист. Придружете ни се нас за празниците и откријте го магичниот Краков за Велигден.

 

Ден 1
1.Ден 05.Април 2018. / Скопје – Србија – Унгарија – Словачка:

Тргнување на автобусите од паркингот спроти Хотел Holiday INN во претпладневните часови. Ноќно возење преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи.

Ден 2
06Април 2018. / Полска – Краков:

Пристигнување во Краков во претпладневните часови. Слободно време за прошетка и запознавање на градот со придружбана водич (Ридот Вавел со кралскиот дворец и катедралата, стариот град Ринексо камбаната – еден од најголемите во Европа, црква Св. Марија, Јагелионскиот Универзитет од XIV век, Барбакан, Цветната врата, Еврејскиот кврат Kазимерц, улицата Kаноницзна со згради до XIV век). Сместување во Хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 3
07Април 2018. / Краков – Рудникот на солта (факултативно):

Појадок. Можност за факултативна посета на 700 години стариот рудник на солта Велицка. Се спушта со лифт во длабочина од 100м и се разгледува преубавото подземно езеро, кралската капела на правена од сол и концертната сала. Враќање во Краков. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 4
08Април 2018. / Краков:

Појадок. Факултативна посета на Еврејскиот кварт во придружба на водич. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 5
09Април 2018. / Краков – Aушвиц (факултативно):

Појадок и напуштање на собите. Факултативна посета на Аушвиц, концентрационен логор од Втората светска војна кој од 1979 е под зашита на УНЕСКО. Враќање во Краков. Слободно време. Тргнување за Скопје во попладневните часови. Ноќњо возење преку Словачка, Унгарија, Србија со попатни паузи.

Ден 6
10.Април 2018. / Македонија-Скопје:

Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

 

СМЕСТУВАЊЕ ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ

05.04. – 10.04.

HOTEL 3*

1/4 со појадок

139€

1/3 со појадок

149€

1/2 со појадок

159€

 


ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ КРАКОВ ЗА ВЕЛИГДЕН ВКЛУЧУВА
  • Сместување на база на 3 ноќевања со појадок во 1/2, 1/3 и повеќекреветни соби во Хотел во Краков
  • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
  • Пратител на групата за време траење на аранжманот
  • Организација на патувањето

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ КРАКОВ ЗА ВЕЛИГДЕН НЕ ВКЛУЧУВА
  • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување од 250 денари
  • Факултативни излети
  • Индивидуални трошоци.

 

Краков за Влеигден  

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК