ЕВИА – ГРЦИЈА ЛЕТО 2018

Островот Евиа во последните неколку година станува познато како нова туристичка дестинација со непроменето природно окружување. Преубаво место за одмор, со долги каменасто песочни плажи, борова шума, плантажи за маслинки, смокви и фстаци. Богата флора и фауна, поволните климатски услови, долгата сезона, многуте преубави плажи и доста богати термални води, ја прават Евија едно од најпопуларните дестинации и помеѓу самите Грци.

ЕВИА – ГРЦИЈА ЛЕТО 2018

Edipsos, или како уште го нарекуваат Lutra Edipsos е најпознат, а воедно и најстара бања во Грција, а карактеристична е по термалните води. Во прилог на тоа што е меѓу најстарите бањи, иде и тоа што се споменува во делата на грчкиот филозов Аристотел. Во време на римското владеење ги угостил и римските императори Хадријан, Септимиј Север и Марко Аурелијо. Од тоа време се познатите римкси купатила – Сила. Бањата ја срушил византискиот император Теодосиј како објект за собирање на пагани.

Денес градот има околу десет илјади жители, 198 хотели од кои се 18 со спа програми. Едипсос е едно од најпознатите бањски лекувалишта во Грција, кое е познато по своите термални извори, кои се сливаат директно во морето со температура од 34 до 70 степени. Самиот Едипсос е убаво развиено туристичко место, кое нуди добри сместувачки капацитети, како и многу кафичи, ресторани и останати пропрадни туристички содржини. Самиот факт да градот живее и преку лето и зима го прави идеален за посета во текот на целата сезона.

 

1.Ден / Скопје – Македонија – Грција:

Состанок на групата во вечерните часови на договорено место. Пред нас е ноќно возење преку Македонија и Грција со попатни паузи заради одмор, и регулирање на граничните формалности.

 2 – 10.Ден / Грција – Евиа – Едипсос:

Пристигнување во Глифа во претпладневните часови. Трансфер со траект до Евиа. Сместување во хотел и вили. Едипсос е место кое на посетителите им пружа многу можности и кое како такво преставува одлична комбинација за одмор и одличен провод. Денот може да го искористите за уживање во сјајот на морето, сонцето и песокот на преубавите плажи на Евиа и за полнење на батериите за проводот во вечерните часови. Едипсос е едно од најпознатите бањски лекувалишта во Грција, кое е познато по своите термални извори, кои се сливаат директно во морето со температура од 34 до 70 степени. Самиот Едипсос е убаво развиено туристичко место, кое нуди добри сместувачки капацитети, како и многу кафичи, ресторани и останати пропрадни туристички содржини.

11.Ден / Едипсос – Евиа – Грција – Македонија – Скопје:

Напуштање на сместувачките капацитети во утринските часови. Слободно време за индивидуални активности. Возење преку Грција и Македонија со попатни паузи. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

СМЕСТУВАЊЕ

ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ 11.07. – 21.07. 20.07. – 30.07. 29.07. – 08.08. 07.08. – 17.08.
Oneiro Studios 3* 1/4 150€ 160€ 160€

150€

1/3

155€ 165€ 165€ 155€
1/2 175€ 185€ 185€

175€

Nikos Rooms 2*

1/3 145€ 155€ 155€ 145€
1/2 165€ 175€ 175€

165€

 

Oneiro Studios

ONEIRO STUDIOS 3* (локална категоризација) – се наоѓа во Lutri Edipsos и на гостите им нуди бесплатен интернет и тераса за сончање. Најблиската плажа е одалечена на 500 метри, а центарот на градот е на 800 метри. Објектот располага со бесплатен паркинг. Сите соби располагаат со flat-screen TV. Секоја соба располага со кујна со фрижидер и плоча за готвење. Собите имаат сопствено купатило. Гостите може да уживаат во барот на самиот објект.

 

Nikos Rooms

NIKOS ROOMS 2* (локална катергоризација) – се наоѓа на 450 метри од плажата, додека од центарот на градот е одалечен само 300 метри. Располага со 1/2 и 1/3 соби кои поседуваат сопствено купатило. Заедничката кујна се наоѓа во ходникот помеѓу собите. Собите се опремени во класичен грчки стил. Секоја соба има клима и може да се користи бесплатно.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

  • Сместување на база 9 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во избраниот хотел или вила на Едипсос-Евиа
  • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Едипсос – Скопје
  • Превоз со брод на релација Глифа – Евиа – Глифа
  • Организација на аранжманот и пратител на групатa

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

  • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 450 денари – се плаќа во агенција
  • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција
  • Факултативни излети
  • Индивидуални трошоци.

 

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ЛЕТО 2018