ВЕЛИГДЕН ВО КАПАДОКИЈА

Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена во списокот на УНЕСКО за места со културно и природно значење за човечкото наследство. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до подземните градови создадени во вулкански карпи и пештерските цркви. Природата како да си поиграла со ова интересно делче од планетата, кое секојдневно мами голем број туристи.

Величествената убавина на оваа област најдобро може да се види од воздух. Колоритните балони се неразделен дел од Кападокија и се надополнување на бајковитата глетка честопати фотографирана од посетителите. Нашата агенција на сите авантуристи годинава им овозможува да го почуствуваат духот на Кападокија, местото каде што започнало да се шири христијанството. Велигден е одличен период од годината кога може да се посети овој дел на Турција, поради тоа што климата во овој период од годината е извонредна.

Доколку се водиме според нашата програма, можеме да кажеме дека пред самото пристигнување во Кападокија нас ќе ни каже едно големо добредојде второто по големина солено езеро Туз Ѓоли. Овде групата прави кратка пауза за фотографии, а потоа продолжува кон Кападокија.

ВЕЛИГДЕН ВО КАПАДОКИЈА

Ден 1
04.04.2018 СКОПЈЕ – КАПАДОКИЈА

Состанок на групата во 11:00 часот на Дрводекор (во близина на Холидеј Ин), а тргнување во 11:30 кон Кападокија, Турција. Транспрт преку Република Грција со попатни паузи. Подолга попатна пауза на второ по големина солено езеро во Турција- Туз Ѓоли. Транспортот до Кападокија е предвиден да трае околу 22 часа, со попатни паузи, царински формалности.

Ден 2
05.04.2018 КАПАДОКИЈА

Пристигнувањево Кападокија- област која е позната по своите рељефни форми од пред десет илјада години по истовременото избувнување на два вулкана (Ерчисе и Хасанда). Ова област е споменета уште во Библијата. Раните христијани се населиле во областа за слободно да ја проповедаат својата религија. Под дејство на водата и воздухот се создале тие чудни форми- чуда на природата.
По самото пристигнување групата се сместува во хотел со четири ѕвезди во кој има вклучено појадок и вечера. После краткиот одмор групата се упатува на панорамски разглед на Кападокија се до самото зајдисонце на црвената долина каде може да се доживее еда од најубавите глетки. По зајдисонцето групата се враќа во хотел каде што следува вечертата. 

Ден 3
06.04.2018 КАПАДОКИЈА

Утрото ни започнува со појадок. Третиот ден е можеби и најдобриот ден за сите коишто се вљубени во добрата фотографија. Утрото го започнуваме со летање со балон на топол воздух над Кападокија каде може да ја доживеете ова област во едно поразлично светло. Класичната обиколка на оваа туристичка атракција во Централна Анатолија од балон на топол воздух го вклучува разгледувањето на местото Гореме од воздух кое целосно е сместено помеѓу карпи, а во кое и денеска живеат голем број жители.

Истиот ден е и посета на подземниот град Кајмакл, долината на галебите, шеќерната фабрика, посета на музеј на отворено- Ѓореме во Кападокија, фабрика за оникс и скапоцени камења, глинена- порксалан фабрика, посета на долината на генералите „Пашабалар“ (карпестите кукли), посета на регионот Дервент, а по завршувањето на овие посети групата се враќа во хотелот по што следува вечертата. Во 20:00 часот се поаѓа на традиционална турска ноќ со целосна програма од традиоционални играорци кои ќе изведуваат традиционални танци. Присутните ќе имаат на достапност алкохол и мезе.

Ден 4
07.04.2018 АНКАРА

Појадок. Одјавување од хотел и поаѓање кон Анкара. По самото пристигнување во Анкара групата се сместува во хотел со четири ѕвезди по што се упатува на панорамски разглед на градот и посета на старата тврдина во Анкара. Во Анкара исто така се посетува и музејот на анатолиските цивилизации, музејот на Ататурк како и панорамски разглед на белата палата на Ердоган. Откако ќе завршат овие посети групата се враќа во хотел по што следува вечера.

Ден 5
08.04.2018 ИСТАНБУЛ

Појадок. Одјавување од хотел и упатување кон Истанбул. По самото пристигнување во Истанбул, групата се сместува во хотел со три ѕвезди во населба Аксарај (Стариот дел на Истанбул). Слободно време за одмор, а пред вечерните часови групата се упатува на ноќен разглед на градот. Овде се посетува облакодерот Сафир од каде може да се набљудува цел град, а исто така се посетува и  плоштадот Таксим.

Ден 6
09.04.2018 ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Појадок. Одјава од хотелот и поаѓање кон пристаништето на Босфор кадешто следи 90 минутно крстарење, а по крстарењето се посетува Долмабахче. По завршувањето на посетата на Долмабахче, групата заминува кон Скопје. Воедно пред напуштање на Истанбул, се прави подолга пауза во трговскиот центар „Форум“ каде патниците имаат можност да го посетат аквариумот „Туркуазу“ и да го искористат слободното време за шопинг.

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови во вторник на 10.04.2018год.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 235€/ 14.570 ден.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

– Две ноќевања во хотел со четири (4*) ѕвезди во Кападокија со вклучен доручек и вечера;

– Едно ноќевање во хотел со четири (4*) во Анкара со појадок и вечера;

– Едно ноќевање во хотел со три (3*) во Истанбул со појадок;

– Пратител за време на патувањето;

– Лиценциран водич од Турција за време на патувањето;

– Панорамски разглед на Истанбул со посета на Чамлиџа;

– Посета на трговски центар „Форум“ во Истанбул;

– Посета на второто по големина солено езеро во Турција.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– Патничко осигурување (Кое во нашата агенција кошта едно евро од ден);

– Сите факултативни прошетки (Ексурзии, влезници, летање со балон на топол воздух и турса вечер);

– Доплата за еднокреветна соба – 100 евра

– Индивидуални трошоци.

ЦЕНИ НА ФАКУЛТАТИВНИ ПРОШЕТКИ:
 • ВТОР ДЕН: КАПАДОКИЈА (ЧЕТВРТОК)
 • Панорамски разглед на Кападокија
 • Дочек на зајдисонце во црвената долина
 • ЦЕНА НА ОВОЈ ПАКЕТ ИЗНЕСУВА: 15 ЕВРА
 •  ТРЕТ ДЕН: КАПАДОКИЈА (ПЕТОК)
 • Утринско летање со балон на топол воздух не е вклучен во пакетот со останатиот дел од денот. Цената за летање со балонот се дефинира на самото место, а се движи од 120 до 150 евра по лице.
 • ПАКЕТ ПОСЕТА НА:
 • 1. Посета на подземиот град „Кајмакл“
 • 2. Долината на галабите
 • 3. Шеќерната фабрика
 • 4. Посета на музејот на отворено „Ѓореме“ (скалестите манастири)
 • 5. Посета на фабриката на оникс и скапоцените камења
 • 6. Посета на глинестото атеље
 • 7. Башабалар- Долина на генералите (глинестите скулптури)
 • 8. Посета на регионот Дервент      
 •  ЦЕНА НА ОВОЈ ПАКЕТ ИЗНЕСУВА: 40 ЕВРА
 • Традиционална турска вечер во Кападокија со неограничени алкохолни пијалоци (Турска ракија, вина, пиво, безалкохолни пијакоци), плодови и апетисани. Изведба на традиционални турски танци.
 • ЦЕНА НА ОВА ВЕЧЕРА ИЗНЕСУВА: 25 ЕВРА
 • ЧЕТВРТИ ДЕН: АНКАРА (САБОТА)
 • Посета на тврдината на Анкара
 • Панорамски разглед на Анкара
 • Посета на музејот на Анатолиските цивилизации
 • Посета на музејот на Ататурк
 • Панорамски разглед на „Белата палата на Ердоган“  
 • ЦЕНА НА ОВОЈ ПАКЕТ ИЗНЕСУВА: 25 ЕВРА
 • ПЕТТИ ДЕН: ИСТАНБУЛ (НЕДЕЛА)
 • Бесплатен панорамски разглед на градот со посета на Чамлиџа
 • Ноќен истанбул: Посета на плоштадот Таксим и 4D проекција во облакодерот Сафир:
 • ЦЕНА 25 ЕВРА
 • ШЕСТИ ДЕН: ИСТАНБУЛ: (ПОНЕДЕЛНИК)
 • Крстарење по Босфор со лиценциран водич: 20 евра
 • Посета на Долмабахче: 20 евра

 

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК