ВЕЛИГДЕН ВО БУДИМПЕШТА – СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА

Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Ако сте љубители на уметноста, архитектурата и историјата Будимпешта е вистинскиот избор за Вас.
E-mail на пријател

ВЕЛИГДЕН ВО БУДИМПЕШТА

 

Ден 1

05.04.2018 СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА   

Состанок со групата во 16:30ч. на паркингот пред спортски центар „Борис Трајковски“ и поаѓање за Будимпешта во 17.00 ч. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Ден 2

06.04.2018  БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови и разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, мостовите на Дунав… Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Вечерта препорачуваме крстарење по Дунавпод прекрасните будимпештански мостови (факултативно). Можност за индивидуални прошетки низ Будимпешта. Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

Ден 3

07.04.2018 БУДИМПЕШТА – Братислава

Појадок. После појадокот, поаѓање за Братислава (факултативно)*За оние кои остануваат во Будимпешта, денот го поминуваат индивидуално. Разглед на градот со локален водич: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт… Слободно време за индивидуални активности, ручек, прошетки. Во договорено време враќање во Будимпешта. Вечерта можност за факултативна посета на ресторан Чарда (традиционален Унгарски ресторан со вклучено мени). Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 4

08.04.2018 БУДИМПЕШТА

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и можност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, кое е богато со голем  број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. После посетата на Сент Андреа, се упатуваме во посета на еден од најголемите шопинг центри – Арена Плаза. Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Ноќно патување преку Србија со попатни паузи за одмор и цaрински формалности.

Ден 5

09.04.2018  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.03: 99/ 6.130 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 109€/ 6.750 ден.

 

Во цената на аранжманот Велигден во Будимпешта e вклучено:

 • превоз со високотуристички автобуси на дадените дестинации
 • сметување во хотел со 3* во Будимпешта – 2 НП (ноќевање + појадок)
 • професионален туристички пратител за време на целото патување
 • организација и реализација на аранжманот

 

Во цената на аранжманот Велигден во Будимпешта не е вклучено:

 • крстарење со брод по Дунав – 15€
 • разглед на Будимпешта со локален водич – 10€
 • посета на традиционален ресторан Чарда – 25€ – мин. 25 лица за реализација
 • факултативна посета на Братислава со локален водич – 25€ – мин. 30 лица за реализација
 • посета на Сент Андреа – 10€ – мин. 25 лица за реализација
 • патничко здравствено осигурување – 5€
 • индивидуални трошоци

 

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање
 • Организиран БЕСПЛАТЕН трансфер на патниците од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Неготино, Велес, Струмица, Радовиш и Штип.

 

за велигден во  за велигден во 

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК