АМСТЕРДАМ ЗА ВЕЛИГДЕН

АМСТЕРДАМ – град со карактеристичка холандска архиктетура, канали, бродчиња и мостови, град со боемски дух и неверојатна атмосфера. На прв поглед ќе имате впечаток дека во Амстердам времето е застанато во седумнаесетиот век, кој е познат по златниот период на холандската култура, но веќе на втор поглед ќе сватите зошто милиони млади сакаат во Амстердам “град во кој скоро се е дозволено”. Многу европски престолнини изобилуваат со историски знаменитости, но она по што е Амстердам е посебен е тоа што скоро секоја градба во центарот, во исто време е културен споменик и живеалиште. Амстердам во исто време е музеј на отворено, ризница на значајни објекти и споменик под отворено небо, но и модерна европска престолнина. Red light district и познатите “Coffe shop”, исто така не треба да се пропуштат, како од едни од атракциите на боемскиот Амстердам. Амстердам без сомневање ќе Ви ги исполни сите ваши очекувања: од уживање во преубавите, необични амстердамски пејзажи до одличниот шопинг, но и врвниот ноќен живот.

АМСТЕРДАМ ЗА ВЕЛИГДЕН

 

Ден 1

04. Април 2018. / Скопје – Македонија – Србија – Унгарија –  Прага:

Состанок на групата, тргнување околу 14:00 часот. Денско и ноќно возење преку Србија, Унгарија, Чешка со кратки паузи заради одмор и освежување, како и заради регулирање на граничните формалности.

 

Ден 2

05. Април 2018. / Прага – Амстердам:

Пристигнување во Прага во претпладневните часови. Разглед на градот во придружба на водич: Карловиот мост, народниот музеј, Вачлавскиот плоштад, пивница… Слободно време. Можност за факултативен излет –крстарење на Влтава. По обиколката, слободно време за прошетка и индивидуални активности. Тргнување за Амстердам во вечерните часови. Ноќно возење за Холандија со кратки попатни паузи…

 

Ден 3

06. Април 2018. / Холандија – Амстердам:

Пристигнување во Амстердам во утринските часови. Слободно време за разглед на градот во придружба на водич: Leidseplein, плоштадот Dam, квартот на црвените фенери, Rijks музеј, Van Gogh музеј, каналите… Сместување во хотел во попладневните часови. Слободно време и можност за посета на некој од познатите градски пабови.Ноќевање.

Ден 4

07. Април 2018. / Амстердам – МИНИ ХОЛАНДСКА ТУРА (факултативно):

Појадок. По појадокот можност за тргнување на излет –Мини холандска тура(ветерници, кломпи, сирење). Посета на живописното селце Zaanse Schans – познат по ветерниците. Обиколка на едно од ветерниците. По разгледот тргнување до градчето Волендам – познат по работилниците за кломпи и сирења. Во касните попладневни часови враќање во хотел. Слободно време. Факултативен излет во некој од познатите градски клубови. Ноќевање.

Ден 5

08. Април 2018. / Амстердам – ГОЛЕМА ХОЛАНДСКА ТУРА (факултативно):

Појадок. По појадокот тргннување на факултативен излет – Голема холандска тура (Хаг, Шевенинген, Ротердам). Посета на градот Хаг, каде се наоѓа седиштето на Парламентот на Кралството Холандија и палатат Мира (каде се наоѓа Хашкиот трибунал). После разгледот, тргнување до најголемото летувалиште во Холандија – Шевенинген. Прошетка по обалата на Северното море. Продолжуваме до Ротердам – центар на моќ и најголемото пристаниште на светот. Разлгед на градот: кулата Euromast, Kijkskubus (комплекс на станови во вид на криви коцки), Градската куќа, трговскиот дел на градот… Слободно време за прошетка и индивидуални активности. Во попладневните часови враќање за Амстердам. Слободно време. Во вечерните часови факултативен излет во некој од популнарните клубови.Ноќевање.

Ден 6

09. Април 2018. / Амстердам – Крстарење по Амстел (факултативно) – Виена:

Појадок. Напуштање на хотелот. Тргнување до центарот на Амстердам и можност за факултативен излет –крстарење по Амстел и каналите на Амстердам. Во текот на крстарењето по лавиринтите на амстердамските канали, ќе уживаме во глвните знаменитости на Амстердам и ќе го доживееме градот од неопишлива и невобичаена преспектива… После крстарењето, можност за посета на музејот на Хајнекен. Слободно време за индивдуални активности. Тргнување за Виена во вечерните часови. Ноќно возење преку Холандија, Германија, Австрија…

Ден 7

10. Април 2018. / Виена – Австрија – Унгарија- Србија – Македонија:

Пристигнување во Виена во претпладневните часови. Слободно време за разгледување проминентниот град на големите класици кој ќе ве поведе низ историјата преку своите најразновидни, барокни, класични сè до модерни градби: палатата  Belvedere, Karlsplatz, Ringstrasse,  плоштадот Maria Theresien Platz,  дворецот Hofburg, улицата Graben, катедралата St. Stephan, Burgtheater, виенскиот универзитет… Слободно време за индивидуални активности и вкусување на некој  традиционалeн австриски специјалитет.Тргнување за Скопје во вечерните часови. Ноќно возење преку Австрија, Унгарија, Србија со попатни паузи поради гранични формалности и одмор…

Ден 8

11. Април 2018. / Македонија – Скопје:

Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

 

Сместување

Тип на сместување

04.04.-11.04.

Хотел 3*

1/4 209€
1/3

219€

1/2

229€

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

  • 3 ноќевања со појадок во 1/2, 1/3 и 1/4 соби во хотел во Амстердам
  • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
  • Пратител на групата за времетраење на аранжманот
  • Организација на патувањето.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

  • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување – 350 денари – плаќање во агенција
  • Факултативни излети
  • Индивидуални трошоци на патникот.

 

 

 

 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ И ОСТАНАТИТЕ НАШИ ПОНУДИ ЗА ВЕЛИГДЕН НА СЛЕДНИОВ ЛИНК