Честопати кога патуваме, се одлучуваме да користиме автомобил поради можноста да застанеме каде сакаме, и да бидеме слободни, да тргнеме кога сакаме и стигнеме кога сакаме. Авионот пак го одбираме за да поминеме илијадници километри само за неколку часа. Кога ќе се спомне патување со автобус кое трае од 8 до 24 часа, неколкупати се […]

Иако септември многумина го поистоветуваат со крај на летната сезоната и одморите, за оние кои можат да ја избегнат реалноста и сѐ уште не го искористиле својот годишен одмор, месецот нуди неверојатни можности за патување со огромен број на предности! Доколку сѐ уште се двоумите да заминете на патување во септември, погледнете ги следните 3 […]

Велат патувањето е еден од најпозитивните начини на користење на слободното време, а најубаво е кога ќе ја посетите Италија. Уште од антички времиња, Италија ги фасцинира посетителите со својата архитектура, преубавата природа, начинот на кој човечкото се вклопува со природното. Земјата каде се преродува замислата дека човекот е центарот на светот, да пристигне до […]

Листата започнува со помалку познатата плажа на Лефкада, Агиофили. Овде морето има прекрасна тиркизна вода. Оваа плажа е во нај живописниот дел на Лефкада и до неа може да се дојде со автомобил или со брод од Василики. Плажата Миртос во Кефалонија, плени со својата убавина и можеме да кажеме дека е најубавата плажа не […]

За сите оние кои се вљубени во патувањата имаме одлични предлози за полесно да ја испланирате вашата следна дестинација. Ви ги претставуваме најубавите места во светот, а вие одлучете кое ќе го посетите. 1.Малдиви 2.Салар Де Ујуни, Боливија 3.Памуккале, Турција 4.Метеори , Грција 5.Островот Палаван

Фиренца е позната по својата историја. Центар на европската трговија и економија и еден од најбогатите градови на денешницата.Фиренца се смета за местото каде се родила ренесансата и била нарекувана Атина на средниот век. Во нејзината бурна политичка историја се вклучени периодите кога владеела силната фамилија Медичи и бројни религиозни и републикански револуции. Од 1865 […]

Минхен луѓето го памтат по две работи – Фудбалски клуб Баер и Октоберфест. Меѓутоа во Минхен има дефинитивно уште многу места што вреди да се посетат, интересни места кои што не враќаат во минатото, ама и не водат далеку во иднината. Минхен е еден од 3те најбогати градови во Германија, град кој претставува средина на […]

Нови Сад е прекрасно место каде што ќе уживате  во парковите и во стариот дел на градот, чија што архитектура потсетува на австро-унгарското владеење и никако немојте да ги пропуштите најинтересните места и објекти, кои мора да се видат. 1.Плоштадот”Слобода” Плоштадот е лесно воочлив. Од една страна се издига католичката црква, од другата страна е […]

Дубаи е град во Обединетите Арапски Емирати кој до пред 50 години беше само обичен пустински град, а денес е не само климатизиран град во средина на пустина туку и најпозната туристичка дестинацција и бизнис и културен центар на Средниот Исток. Овој град постојано расте, односно се смета дека дневно се населуваат по 300 луѓе, […]

Преплавен со катедрали, преубaви тераси и енормни историски споменици, во Париз, деновите лессно може да се поминат гледајки нагоре. Но трудот ќе ви се исплати ако се искачите на некоја од овие точки, каде можете да му се восхитувате од горе надолу. МONTPARNASSE TOWER Овој осамен облакодер, можеби изгледа како да не припаѓа во околината, […]