Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на богот Исус Христос. Овој празник на различни места се прославува на различен начин, секое место има своја традиција. Ако за Божиќ велат дома да си за Велигден можеш да шеташ, да запознаваш и искусуваш нови […]

Зошто треба да патуваме?! Брзиот живот, секојдневието со работни обврски и трка со времето ни одзема многу енергија. Цел ден на работа, притисок, рокови, сообраќаен метеж. Со сето ова се среќаваме секој ден и истото не е многу пријатно. Навикнати сме да се носиме со сето тоа, но понекогаш ни е доста и сакаме да […]

Дали некогаш имаш посетено некој од Јонските острови или можеби сите? Дали мислиш дека вреди да ги посетиш Јонските острови? Ние имаме неколку причини зошто мислиме дека Јонско море и Јонските острови се едни од најубавите места кои вреди да заземат место на вашата листа! Погледнете низ слики зошто го тврдиме ова, една слика илјада […]

Крф Крф e втор по големина од седумте поголеми Јонски Острови, а воедно и еден од најубавите грчки острови. Градот Крф е најубавиот островски град. Град низ кој кога ќе шетате ќе се чувствувате како да сте истовремено во Лондон, Париз и Венеција. Миксот на архитектура велат дека има шмек на Лондон, Париз и Венеција. […]

Биди ти еден од најбогатите луѓе!! Дефиниција за среќа за некој се децата, семејството, богатството, моќта. Што е среќа за тебе? Дали се пронаоѓаш во горенаведеното или не? Среќа за мене е да учам и истражувам нови работи, да посетам нови места и да видам како живеат другите. Да видам што има после секоја граница, […]

КРАКОВ Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу 750 000 жители. Површината на градот е 326,8 км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Е еден од најважните културни центри на Полска, а и […]

Париз, Франција Париз – градот на светлината со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на Светот. На овој град може да му се дадат и повеќе епитети: градот на љубовта, градот на страста, виното, печивата, уметност, градот на модата, француските револуции, богат со […]

 Санторини Издигнувајќи се од сините води на Егејското море, тркалезниот архипелаг на вулкански острови, 200 километри југоисточно од копното на Грција, со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја. Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како […]

 Ви нудиме листа со пет најубави острови за 2016 година кои уште еднаш ќе  нè потсетат дека планетата Земја изобилува со прекрасни места во кои секој би се заљубил на прв поглед. Дали вашата омилена дестинација е на оваа листа или пак вашата следна ? 1.САНТОРИНИ, ГРЦИЈА Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по […]

Се радуваме на секој сончев зрак затоа што знаеме дека може да биде последен оваа сезона. А, нема поголема радост од малку сонце во тмурен есенски ден кое го користиме за дневно кафе со пријателите и му пркосиме на ладното време. За време на викенди слатко продолжуваме да спиеме до подоцна без да ни биде […]

Facebook35k
Instagram3k