Нова Година во Будва би бил прекрасен избор поради топлото време, морето, но и поради прекрасниот избор на изведувачи кои што ќе ја направата забавата за Новогодишната ноќ незаборавна. Сите овие имиња се познати кај нас, на Балканот, а многу од нив и низ Европа.  Програмата на плоштадот во Будва започнува на 29 декември, а […]

Париз, “градот на светлината” со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на Светот. Градот на модата, француските револуции, богат со историја и култура. На секое споменување на неговото име, никој не останува рамнодушен. Просто е невозможно да не се заљубите во Париз, градот […]

Сите сме преморени од работа, секојдневни обврски по дома, работата ја носиме и дома, немаме време за себе и семејството. Презафатеноста, притисокот на работа и во општеството многу влијае на нашиот приватен живот, а не сме свесни за тоа. Дали превземате нешто за да го смените ова?     Секогаш имаме други приоритети и на […]

Будимпешта Град со прекрасна местоположба за сонување кој ја покажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината. Будимпешта е главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар.   Секој што сака да го посети овој град мора да ги знае следните карактеристики.   Не […]

Christmas Мarket или божиќен пазар е всушност уличен пазар поврзан со прославата на Божиќ, кој е со времетраење од 4 недели се до започнувањето на божиќната вечер. Овие пазари потекнуваат од Германија, но сега се одржуваат во многу други земји. Историјата на божиќните пазари започнува уште од доцниот среден век во германското говорно подрачје на […]

Закинтос Закинтос е еден од 7-те јонски острови, остров богат со историја, традиција и прекрасни плажи. Тој е најјужниот остров на Јонско море, остров што вреди да се посети еднаш во животот. Овде се наоѓаат прекрасни песочни плажи од кои застанува здивот. Најпозната и најфотографирана плажа е плажата Навагио.   Оваа плажа е атрактивна заради белиот […]

10 најубави плажи на КРИТ   1.Balos Beach Balos Chania е меѓу најдобрите и една од најубавите плажи на Крит која се наоѓа на 60 километри северо-западно од градот Chania. Balos има бел песок и кристално бистра вода. Од спротивната страна на плажата се наоѓа карпестиот остров наречен Gramvoussa, а на врвот на овој остров […]

Сардинија Сардинија е остров во Средоземното море, се наоѓа измеѓу Италија, Франција и Тунис со површина од 24.090 km². Кај нас сеуште не е толку атрактивна туристичка дестинација, но во светот е многу позната и доста посетена. Овој остров е втор по големина на Медитеранот. Ексклузивеноста на островот ја докажува и посетеноста од многу познати […]

Афитос Доколку треба да одлучите каде на Халкидики да летувате, наш предлог е токму ова гратче – Афитос. Афитос е гратче кое што се наоѓа на првиот крак, североисточниот дел на Касандра. Ова приморско гратче со калдрмите и тесните улички потсетува на Италија.                   Афитос е место […]

Постојат многу позитивни причини зошто е добро да се патува. Патувањето на ново место е нова авантура, ново доживување, нови спомени, нови пријателства, запознавање и вкусување на нова традиција. Да се запознае светот значи да се ужива, да се научи, да се збогати. Богатството не е само материјално, многу повредно е духовното богатство, среќата и знаењето […]

Facebook35k
Instagram3k