Велат патувањето е еден од најпозитивните начини на користење на слободното време, а најубаво е кога ќе ја посетите Италија. Уште од антички времиња, Италија ги фасцинира посетителите со својата архитектура, преубавата природа, начинот на кој човечкото се вклопува со природното. Земјата каде се преродува замислата дека човекот е центарот на светот, да пристигне до […]

Листата започнува со помалку познатата плажа на Лефкада, Агиофили. Овде морето има прекрасна тиркизна вода. Оваа плажа е во нај живописниот дел на Лефкада и до неа може да се дојде со автомобил или со брод од Василики. Плажата Миртос во Кефалонија, плени со својата убавина и можеме да кажеме дека е најубавата плажа не […]

Лефкада претставува многу повеќе од прекрасен остров со светски познати плажи. Начинот на кој овој остров е тесно поврзан со копното преку насип и пловечки мост и дава огромна предност на Лефкада во однос на останатите острови во Јонското море како Кефалонија и Закинтос кога станува збор за патување на овие острови. Оваа тесна поврзаност […]

Закинтос или Занте (неговото италијанско име) е лоциран на западното крајбрежје на Грција. Островот го добил своето име според Закинтос, синот на легендарниот аркадиски владетел Дарданос. Додека островите Иос и Кос се поврзуваат со добра забава, а Родос и Крит за семејните одмори, Закинтос е нешто помеѓу. Поголемиот дел од плажите, градовите итн. се лоцирани […]

Овој остров ќе биде твојот рај! Место каде што можеш да се препуштиш на вистинските задоволства на животот; место каде што морето и небото се соединуваат во совршена хармонија за да ги остварат твоите соништа; место каде што сончевата светлина сјае преку тиркизот и сафирот. Ова е место каде што страста ќе се разбуди и […]

Ако сакате да доживеете романтично летување во Грција, треба да го посетите островот Санторини. Еве што да видите и искусите на овој острoв: 1. Плажи со црн, бел и црвен песок. Поради своето специфично вулканско потелко, тука ќе сретнете плажи со црн, бел и црвен песок. Овде може да вкусите вино произведено од посебна сорта […]

Островот Тасос е познат како еден од најзелените острови во Грција. Островот има долга листа на прекрасни плажи, убави археолошки урнатини и неверојатна гастрономија. Овој остров е место за многу туристи. Ова се некои неверојатни факти за островот: Локалитети Островот Тасос има околу 18 туристички населби и околу 100.000 жители. Овие места ги вклучуваат Калираки, […]

Романците се православни христијани и го слават Велигден на исти датум како нас. Велигден се смета за важен како и Божиќ во Романија. На овој празник семејствата се собираат заедно, јадат специјално направена храна за овој празник и одат во црква. Постојат многу важни традиции кои се одржуваат, а токму во оваа статија ќе ви […]

Palm Sunday (Палмова Недела) Овде Велигден почнува да се слави една недела порано, неделата пред празникот. Овој ден има поворка на Свети Спиридон, заштитникот на островот Крф чии мошти се наоѓаат во истоимената црква во градот Крф. Тој е светец кој ја протерал чумата од островот 1629 година и го ослободил островот од неа. Во […]

Бран Замокот Бран сите го поврзуваат со Дракула, но дали навистина овој замок бил негова сопственост? Вистината е дека овој замок е сопственост на кралицата Марија од Единбург и кралот Фердинанд Романски. Нивни дом, кој што го направиле среќно место на “светла и цвеќиња“. Сите го поврзуваат со Дракула заради Брам Стокер, кој во 1897 година […]