Лесно е да се потрудите да најдете начин како да го направите животот поубав. Со самото негово манифестирање во студирањето и работењето на него, вие го подобрувате. Но еден од најдобрите начини за да го живееме тоа што го сакаме е да признаеме дека животот е ПРЕКРАСЕН.      Поминувајќи ги сите линии […]

 Секој има желба за фенси посета на згодна приморска дестинација со топло сонце и песокливи плажи, но што би рекле за авантуристички студени топ дестинации за истражување?!  Интересно, нели? Топ дестинации кои ќе ве инспирираат за да тргнете по ваква студена возбуда: Андалузија, Шпанија      Да се погледне во Маварската историја на Шпанија, да […]

Кампувањето под отворено небо очигледно и не е за секого, но од друга страна пак и не е толку тешко како што многу луѓе мислат. Кампувањето е патување во кое ќе се соочите со вашите стравови и доколку отидете еднаш бидете сигурни дека ваквиот тип на патување нема да биде прво и последно. Ако го прифатите […]

Живот исполнет со патување е добро да се има. Но штом се започне со тоа, нема враќање назад. Она што патувањето го прави врз тебе ќе остане длабоко во душата. Патувањето е паразит со лакомо незаситен апетит. Со самото каснување од една бубачка на патувањето, стануваш болен и зависен од него, а таа болест е […]

Без разлика дали е богато црвено или суво бело, виното е едно од најголемите задоволства на животот. Мистеријата на она што се наоѓа внатре во една флаша вино многумина го изјаснуваат како поезија. Вино е жива течност создадена од конзервансите на младоста, зрелоста, староста и смртта. Најпозната природна течност во светот која е доведена до […]

Вкусни палачинки полнети со Nutella. Супер лесно и вкусно… Како да ги направите?! Интересна идеја како да ги направите вашите омилени палачинки во кои со сигурност ќе се “удавите“. Не постои човек кој не сака палачинки, нели?! Повелете, направете, уживајте, а не би било лошо и да не поканите 😀 Потребни состојки: 10-14 лажици Nutella; […]

Дестинации со празничен дух за победнички одмор! Најдобрите 5 пазари каде ечи веселата Jingle Bells, се пие варено вино, а се разбира се подаруваат и подароци. Големи или мали тие ветуваат веселост, локална храна и пијалак, музика и многу повеќе. Но најдоброто е што секој пазар поседува своја специфичност, а ја изразува и својата култура. […]

Патувај и збогати се!!! Изрека добро позната, можеби звучи клише но сепак е вистина. Зошто луѓето обично патуваат? Со што тоа патувањето те прави побогати? Денес во 21 век сите сме во трка со времето, работата, учење на нови вештини, стекнување на нови звања. Тоа се случува се со цел да бидеме подобри и да бидеме […]

Практични совети за мир во патувањето. Список на се што мислиме дека жената-патник треба да ги знае за да го извлече најдоброто од патувањето. Помалку е всушност повеќе, кога станува збор за патување; Да бидете модерни е најважното нешто со секој дел од светот; Бидете модерни, но следете го и кодексот на облекување на посетената […]

Од искуство знаеме дека Европа е преполна со одлична храна. Па, дури и оние земји кои немаат добра репутација за фантастична храна, сепак успеаа да се пласираат со своите специјалитети. Повелете листа на едни од најдобрите специјалитети низ Европа. Белгија Една од државите која ќе ви подари добро искуство со храната е Белгија. Во оваа […]