Сувенири Сувенирите ги купувате за вас, за да ја красат вашата соба и да ве потсетуваат на убавите спомени од тоа патување. Замислете си ја оваа ситуација која сигурно ви се случила. Патувате во странство, се наоѓате на непознати улици, маѓепсани од новата атмосфера, пејзажи, споменици, преубава архитектура… Чувствувате силна желба некако сето тоа да […]

КРФ Многумина од вас слушнале или прочитале за еден од нај препознатливите пијалaци во Грција, односно нивното вино кое се дегустира најмногу во Санторини, особено виното Assyritiko.

Патувања Локални патувања. Микроавантури. Истражување на домашното. Наречете го како сакате. Целта на овие локални патувања е да го искористите до максимум она што ви е пред врата. Тоа значи да го прифатите секој нов ден како нова авантура што чека да ви се случи. Значи да ја промените рутината и наместо да се фокусирате само […]

ПРАГА Снегулки расфрлани низ Карловот мост, нежна мелодија и бледа светлина од свеќите во црквите, подземни барови во романтичен стил кои нудат прекрасни црвени вина. Прага е импресивна дестинација за било кој период од годината. Стариот град заедно со раскошниот плоштад се само дел од работите што ќе ве натераат да се заљубите во овој […]

Банско – мало прекрасно гратче кое се наоѓа во подножјето на Пирин планина, недалеку од нашата граница. Овој ски-центар во Бугарија во последните десет години се претвори во меѓународна дестинација за зимски, но и за летен одмор. Планинските врвови кои се наоѓаат во близина на градот, бројните езера, боровата шума, гастрономијата е она по што […]

Зошто Будимпешта е еден од најубавите градови во Европа ?   Рибарскиот Бастион Трага од доцниот 18-ти век која ја прославува 1000 годишнината од основањето на Унгарија. Бастионот е составен од 7 кули кои се претставници на седумте Маџарски племиња кои ја основаа нацијата. Овој бастион се наоѓа на врвот на замокот Хил и ги […]

     Целиот свет оваа блескава ноќ ја слави со цел да ја испратат старата година и во Новата да влезат со повеќе надеж и очекување. Секоја дестинација си има своја култна прослава со препознатлив амбиент.      Па еве 10 ПРИЧИНИ ЗОШТО  ДА ОТПАТУВАТЕ НЕГДЕ ЗА НОВА ГОДИНА:   1. За да ја доживееш […]

     Романија е земја која воопшто не е скапа, а особено НЕ за туристи. Ноќниот живот во Букурешт покрај големите знаменитости на градот е една од главните атракции, а поради таа причина овој град брои и голем број туристи. Кога ќе посетите некој ноќен клуб, бар, кафич… ќе бидете шокирани од цената која ќе […]

Божиќ Совршено време за да ја прославите љубовта кон Бога. Време кое создава спомени од среќни моменти во семејството кои се споделуваат секоја година. Духот на Божиќ е во духот на љубовта, дарежливоста и добрината. Неговото славење претставува задоволство за секого и тоа уште од самото украсување на своите топли домови.      Секој сака […]

     Во светот постојат толку многу неверојатни замоци што изборот на најдобрите од нив е многу тешко да се направи. Во принцип сите тие имаат пријатна глетка за луѓето кои се заинтересирани во откривањето на приказните и легендите на отелотворените замоци. Овие чудесни градби раскажуваат приказни стари многу генерации со само еден поглед. Масивни, мистични и […]