Лефкада  Лефкада со причина ја нарекуваат островот на бојата: белата боја на карпите, школките и песокта по кои го добила и името; сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите,чемпресите,шаренилото на цвеќињата,маслиновите дрвја.. На овој остров на Јонско море се наоѓаат едни од најубавите […]

Бран Замокот Бран сите го поврзуваат со Дракула, но дали навистина овој замок бил негова сопственост? Вистината е дека овој замок е сопственост на кралицата Марија од Единбург и кралот Фердинанд Романски. Нивни дом, кој што го направиле среќно место на “светла и цвеќиња“. Сите го поврзуваат со Дракула заради Брам Стокер, кој во 1897 година […]

Биди ти еден од најбогатите луѓе!! Дефиниција за среќа за некој се децата, семејството, богатството, моќта. Што е среќа за тебе? Дали се пронаоѓаш во горенаведеното или не? Среќа за мене е да учам и истражувам нови работи, да посетам нови места и да видам како живеат другите. Да видам што има после секоја граница, […]

КРАКОВ Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу 750 000 жители. Површината на градот е 326,8 км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Е еден од најважните културни центри на Полска, а и […]

Париз, Франција Париз – градот на светлината со право го носи овој епитет. Со својата единствена архитектура, големите плоштади и старите знаменитости претставува еден од најкомплетните градови на Светот. На овој град може да му се дадат и повеќе епитети: градот на љубовта, градот на страста, виното, печивата, уметност, градот на модата, француските револуции, богат со […]

 Санторини Издигнувајќи се од сините води на Егејското море, тркалезниот архипелаг на вулкански острови, 200 километри југоисточно од копното на Грција, со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја. Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како […]

Тајланд Патувањето во земјата на храмовите, лудиот ноќен живот, будизмот, волшебните острови, занесните плажи, кристалното море… Земјата на ,,слободата и насмевките” како што популарно го нарекуваат Тајланд ќе ви овозможи уживање во разновидните природни убавини,запознавање со фасцинантните будистичко-културни споменици и извонредните тајландски кулинарски специјалитети како и незаборавниот ноќен живот. Со своите убавини децении наназад привлекува […]

 Ви нудиме листа со пет најубави острови за 2016 година кои уште еднаш ќе  нè потсетат дека планетата Земја изобилува со прекрасни места во кои секој би се заљубил на прв поглед. Дали вашата омилена дестинација е на оваа листа или пак вашата следна ? 1.САНТОРИНИ, ГРЦИЈА Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по […]

Се радуваме на секој сончев зрак затоа што знаеме дека може да биде последен оваа сезона. А, нема поголема радост од малку сонце во тмурен есенски ден кое го користиме за дневно кафе со пријателите и му пркосиме на ладното време. За време на викенди слатко продолжуваме да спиеме до подоцна без да ни биде […]

Сувенири Сувенирите ги купувате за вас, за да ја красат вашата соба и да ве потсетуваат на убавите спомени од тоа патување. Замислете си ја оваа ситуација која сигурно ви се случила. Патувате во странство, се наоѓате на непознати улици, маѓепсани од новата атмосфера, пејзажи, споменици, преубава архитектура… Чувствувате силна желба некако сето тоа да […]