Закинтос Закинтос е еден од 7-те јонски острови, остров богат со историја, традиција и прекрасни плажи. Тој е најјужниот остров на Јонско море, остров што вреди да се посети еднаш во животот. Овде се наоѓаат прекрасни песочни плажи од кои застанува здивот. Најпозната и најфотографирана плажа е плажата Навагио.   Оваа плажа е атрактивна заради белиот […]

10 најубави плажи на КРИТ   1.Balos Beach Balos Chania е меѓу најдобрите и една од најубавите плажи на Крит која се наоѓа на 60 километри северо-западно од градот Chania. Balos има бел песок и кристално бистра вода. Од спротивната страна на плажата се наоѓа карпестиот остров наречен Gramvoussa, а на врвот на овој остров […]

Сардинија Сардинија е остров во Средоземното море, се наоѓа измеѓу Италија, Франција и Тунис со површина од 24.090 km². Кај нас сеуште не е толку атрактивна туристичка дестинација, но во светот е многу позната и доста посетена. Овој остров е втор по големина на Медитеранот. Ексклузивеноста на островот ја докажува и посетеноста од многу познати […]

Афитос Доколку треба да одлучите каде на Халкидики да летувате, наш предлог е токму ова гратче – Афитос. Афитос е гратче кое што се наоѓа на првиот крак, североисточниот дел на Касандра. Ова приморско гратче со калдрмите и тесните улички потсетува на Италија.                   Афитос е место […]

Постојат многу позитивни причини зошто е добро да се патува. Патувањето на ново место е нова авантура, ново доживување, нови спомени, нови пријателства, запознавање и вкусување на нова традиција. Да се запознае светот значи да се ужива, да се научи, да се збогати. Богатството не е само материјално, многу повредно е духовното богатство, среќата и знаењето […]

Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на богот Исус Христос. Овој празник на различни места се прославува на различен начин, секое место има своја традиција. Ако за Божиќ велат дома да си за Велигден можеш да шеташ, да запознаваш и искусуваш нови […]

Зошто треба да патуваме?! Брзиот живот, секојдневието со работни обврски и трка со времето ни одзема многу енергија. Цел ден на работа, притисок, рокови, сообраќаен метеж. Со сето ова се среќаваме секој ден и истото не е многу пријатно. Навикнати сме да се носиме со сето тоа, но понекогаш ни е доста и сакаме да […]

Дали некогаш имаш посетено некој од Јонските острови или можеби сите? Дали мислиш дека вреди да ги посетиш Јонските острови? Ние имаме неколку причини зошто мислиме дека Јонско море и Јонските острови се едни од најубавите места кои вреди да заземат место на вашата листа! Погледнете низ слики зошто го тврдиме ова, една слика илјада […]

СКИАТОС Скиатос, еден од најпопуларните острови на Грција. Познат е по златните плажи, зеленилото  и живописната природа. Овој остров е за сечиј вкус, омилена дестинација за младите кои сакаат луд и незаборавен одмор, но и за семејствата кои имаат избор на мирни плажи за вистински одмор. Најпопуларните плажи се наоѓа на јужната страна на островот. […]

Крф Крф e втор по големина од седумте поголеми Јонски Острови, а воедно и еден од најубавите грчки острови. Градот Крф е најубавиот островски град. Град низ кој кога ќе шетате ќе се чувствувате како да сте истовремено во Лондон, Париз и Венеција. Миксот на архитектура велат дека има шмек на Лондон, Париз и Венеција. […]