Постојат многу позитивни причини зошто е добро да се патува. Патувањето на ново место е нова авантура, ново доживување, нови спомени, нови пријателства, запознавање и вкусување на нова традиција. Да се запознае светот значи да се ужива, да се научи, да се збогати. Богатството не е само материјално, многу повредно е духовното богатство, среќата и знаењето […]

Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на богот Исус Христос. Овој празник на различни места се прославува на различен начин, секое место има своја традиција. Ако за Божиќ велат дома да си за Велигден можеш да шеташ, да запознаваш и искусуваш нови […]

Зошто треба да патуваме?! Брзиот живот, секојдневието со работни обврски и трка со времето ни одзема многу енергија. Цел ден на работа, притисок, рокови, сообраќаен метеж. Со сето ова се среќаваме секој ден и истото не е многу пријатно. Навикнати сме да се носиме со сето тоа, но понекогаш ни е доста и сакаме да […]

Дали некогаш имаш посетено некој од Јонските острови или можеби сите? Дали мислиш дека вреди да ги посетиш Јонските острови? Ние имаме неколку причини зошто мислиме дека Јонско море и Јонските острови се едни од најубавите места кои вреди да заземат место на вашата листа! Погледнете низ слики зошто го тврдиме ова, една слика илјада […]

СКИАТОС Скиатос, еден од најпопуларните острови на Грција. Познат е по златните плажи, зеленилото  и живописната природа. Овој остров е за сечиј вкус, омилена дестинација за младите кои сакаат луд и незаборавен одмор, но и за семејствата кои имаат избор на мирни плажи за вистински одмор. Најпопуларните плажи се наоѓа на јужната страна на островот. […]

Крф Крф e втор по големина од седумте поголеми Јонски Острови, а воедно и еден од најубавите грчки острови. Градот Крф е најубавиот островски град. Град низ кој кога ќе шетате ќе се чувствувате како да сте истовремено во Лондон, Париз и Венеција. Миксот на архитектура велат дека има шмек на Лондон, Париз и Венеција. […]

Лефкада  Лефкада со причина ја нарекуваат островот на бојата: белата боја на карпите, школките и песокта по кои го добила и името; сината боја на морето која може да се спореди со морињата во некои далечни егзотични дестинации; зеленилото на боровите,чемпресите,шаренилото на цвеќињата,маслиновите дрвја.. На овој остров на Јонско море се наоѓаат едни од најубавите […]

Бран Замокот Бран сите го поврзуваат со Дракула, но дали навистина овој замок бил негова сопственост? Вистината е дека овој замок е сопственост на кралицата Марија од Единбург и кралот Фердинанд Романски. Нивни дом, кој што го направиле среќно место на “светла и цвеќиња“. Сите го поврзуваат со Дракула заради Брам Стокер, кој во 1897 година […]

Биди ти еден од најбогатите луѓе!! Дефиниција за среќа за некој се децата, семејството, богатството, моќта. Што е среќа за тебе? Дали се пронаоѓаш во горенаведеното или не? Среќа за мене е да учам и истражувам нови работи, да посетам нови места и да видам како живеат другите. Да видам што има после секоја граница, […]

КРАКОВ Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу 750 000 жители. Површината на градот е 326,8 км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Е еден од најважните културни центри на Полска, а и […]